Unpolished 12 - Helsinki

Najnowsza, 12 edycja wystawy odbędzie się w Muzeum Designu w Helsinkach w lutym 2012 w ramach programu World Design Capital - Helsinki 2012, podczas którego prezentowane są najciekawsze wystawy sztuki użytkowej i designu z całego świata. Zaproszenie wystawy do stolicy Finlandii świadczy o coraz większej renomie i uznaniu jakim cieszy się polskie wzornictwo artystyczne w Europie. 

W 2011 roku wystawa „UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND" została zaprezentowana na wielu prestiżowych festiwalach designu m. in. Salone del Mobile w Mediolanie, Designer's Days i Design Week w Paryżu, Budapest Design Week, Inno Design Tech Expo w Hongkongu czy w Muzeum Sztuk Użytkowych w Kolonii.

Wystawa polskiego designu „UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND” to projekt, którego główną ideą jest prezentacja najciekawszych prac i dokonań młodych polskich projektantów jak najszerszej grupie odbiorców. Pokazanie, że polski młody design, który czerpie z bogatych polskich doświadczeń i tradycji jest zjawiskiem odrębnym, a tym samym atrakcyjnym i wartym poznania. Sukces jaki wystawa odnosi na festiwalach designu w całej Europie dowodzi, że polskie wzornictwo cieszy się coraz większym uznaniem, a jego twórcy – młodzi projektanci – dzięki swojemu talentowi, wyobraźni, doświadczeniom, niekonwencjonalnym pomysłom i pasji - liczą się na międzynarodowych rynkach. 

Wystawa Unpolished jest poszukiwaniem wspólnego mianownika polskiego projektowania. Wystawa zmienia się w czasie; kolejne edycje składają się z większej lub mniejszej liczby przedmiotów, dołączają do niej nowi projektanci i  obiekty. W zależności od miejsca i kontekstu my, kuratorzy dokonujemy  różnych wyborów”. –wyjaśnia Agnieszka Jacobson Cielecka, kuratorka wystawy - „Wybierając prace i projektantów szukamy najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa, cech wyróżniających nas na tle innych projektantów. Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem co właściwie chcemy udowodnić? Czy to, że Polacy projektują jak wszyscy? Czy, że projektują inaczej niż wszyscy? Na pewno szczególny jest proces tworzenia i dobór materiałów. Projektanci sięgają po materiały dostępne, niedrogie i naturalne: drewno, płyty osb i mdf, filc, czy materiały z odzysku. Najczęściej też wykonują swoje obiekty sami lub przy pomocy lokalnych rzemieślników. Większość prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie.” 

W Helsinkach zostaną przedstawione 22 prace 16 projektantów i grup projektowych:  Aze Design, Betonu, Agnieszki Czop + Joanny Rusin, DBWT, Faworów, Gogo, Kompottu, Bogdana Kosaka, Malafora, Kariny Marusińskiej, Bartosza Muchy, Alicji Patanowskiej, Moniki Patuszyńskiej, Magdaleny Trzcionki, Oskara Zięty. Fińska publiczność zobaczy m.in. znane i wielokrotnie nagradzane projekty Oskara Zięty, Malafora, Joanny Czop i Agnieszki Rusin oraz najnowsze projekty Kariny Marusińskiej, Alicji Patanowskiej i Faworów.  

Miejsce ekspozycji: DESIGN MUSEUM, Korkeavuorenkatu 23, 00130 Helsinki, Finlandia 

koordynatorzy projektu: Anna Szlązak-Nowak, Marzena Kościółek-TofilKontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj