Stalowowolska wystawa Norblina w Indiach
kurator: Anna Szlązak
koordynator na terenie Indii: Karni Singh Jasol
2-23 listopada 2011 – National Gallery of Modern Art w New Delhi, 13 grudnia 2011 – 8 stycznia 2012 – National Gallery of Modern Art w Bombaju (Mumbai).
Wystawa „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny”, którą pierwszy raz w powojennej Polsce zorganizowało we wrześniu 2011 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, będzie miała swoją odsłonę także w Indiach.
Już 2 listopada 2011 w National Gallery of Modern Art (NGMA) w New Delhi nastąpi uroczyste otwarcie ekspozycji, z udziałem ministrów kultury – Polski i Indii.
Następnym miejscem prezentacji będzie NGMA w Mumbai (dawny Bombaj), gdzie historia artysty zatoczy koło. Dokładnie w tej Galerii Stefan Norblin miał swoją jedyną indywidualną wystawę w Indiach w 1944 roku.
W indyjskich galeriach wielowątkowa i różnorodna twórczość artysty trzech kontynentów zostanie zaprezentowana, tak jak w Polsce, także w trzech odsłonach: polskiej, indyjskiej, amerykańskiej, zgodnie z fascynującymi kolejami jego życia.
Wystawa twórczości Norblina w Indiach jest ważnym punktem promocji sztuki polskiej na świecie, gdyż to właśnie w tym kraju rozkwitł wielostronny talent artysty. Norblin przebywał w Indiach w latach 1941-46; ozdobił wówczas malowidłami ściennymi oraz wielkimi płótnami kilka nowoczesnych rezydencji (m.in. pałac Umaid Bhawan w Jodhpurze, w którym zaprojektował także wnętrza i meble).
W rezultacie Stefan Norblin pozostawił największy zbiór sztuki polskiej w Azji, obecnie poddawany konserwacji przez polskich konserwatorów i indyjskich specjalistów przy wsparciu MKiDN.
Wystawa stanowi główny punkt oprawy kulturalnej szczytu Indie – Unia Europejska w ramach polskiej prezydencji w UE.
Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Indiach
National Gallery of Modern Art, New Delhi
Miasto Stalowa Wola
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Współpraca:
The Polish Arts and Culture Foundation w San Francisco
Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
Ambasada Indii w Polsce
Aranżacja wystawy i multimedia: ARWENA Ewa Świder-Grobelna
www.swiderfilm.pl
Strona NGMA: http://ngmaindia.gov.in/index.asp