Ozdoba brązowa, tarnobrzeska kultura łużycka, Pysznica Ozdoba brązowa, tarnobrzeska kultura łużycka, Pysznica

Archeologiczne dziedzictwo Dolnego Nadsania

Nowa wystawa plenerowa, od 24 września 2016, Rynek w Stalowej Woli-Rozwadowie


Celem wystawy jest przybliżenie i popularyzacja dziedzictwa archeologicznego z terenu Dolnego Nadsania.

Wystawa składa się z kilkunastu bogato ilustrowanych plansz tekstowych prezentujących ślady pradziejowego osadnictwa na przestrzeni kilkunastu tysięcy lat w regionie nadsańskim. Prezentuje najbardziej interesujące i reprezentatywne zabytki od epoki kamienia poprzez epoki brązu i żelaza oraz średniowiecza do nowożytności pozyskane zarówno w trakcie badań wykopaliskowych, również tych archiwalnych jak i od przypadkowych znalazców.

Część z tych zabytków znajduje się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, niektóre zaś w muzeach w Krakowie, Rzeszowie, Przemyślu i Warszawie, ponieważ do tych właśnie instytucji trafiały znaleziska  z naszego regionu od  końca XIX do lat 90. XX wieku zanim powstało stalowowolskie muzeum.

Większość z tych znalezisk stanowią popularne odkrycia, często znajdywane podczas badań archeologicznych.  Jednak niektóre z nich są wyjątkowe i rzadkie. Wszystkie wzbogacają wiedze o najdawniejszej przeszłości Dolnego Nadsania.

Ogromne cmentarzysko ciałopalne tarnobrzeskiej kultury łużyckiej z 900/800-400 lat przed Chr. odkryte we wsi Pysznica to jedno z największych odkryć archeologii XX w. na Dolnym Nadsaniu, które dostarczyło bogatej kolekcji naczyń glinianych-urn i ozdób wykonanych z brązu.

Z czasów Imperium Rzymskiego na ekspozycji prezentowane są unikatowe monety oraz militaria i wyposażenie wojowników kultury przeworskiej m.in.: znakomite miecze (np.  okaz z Rzeczycy Długiej z wizerunkiem bogini Victorii i orła legionowego) oraz groty włóczni.

Rozwadów (obecnie dzielnica Stalowej Woli) natomiast na całym świecie znany jest za sprawą znaleziska grotu z tajemniczym inkrustowanym napisem runicznym.

Niezwykle interesujące znaleziska pochodzą również z badań ekshumacyjno-archeologicznych zbiorowych mogił żołnierzy z czasów I wojny światowej z miejscowości Zdziary.

Dopełnieniem wystawy będę plansze przedstawiające zagadnienia związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski, przygotowane przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Scenariusz i opracowanie merytoryczne: Monika Kuraś (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli) 

dr Janusz Górecki (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy) 

Opracowanie graficzne: Lech Rowiński (Beton), Wojciech Kujawa  (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy)


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj