ŚWIAT STAWONOGÓW

9.03-05.07.2015 Wystawa przyrodnicza ze zbiorów Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie

Miejsce: budynek wystawy "COP dla przyszłośći"

ul. Hutnicza 17

 

Tym razem Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na wyprawę w fascynujący świat stawonogów. Blisko 200 okazów stawonogów zaprezentowanych na ekspozycji, zostało udostępnionych przez Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie. W tym bogatym zbiorze znajdują się zarówno okazy i modele prehistoryczne, jak i współczesne przykłady tych zwierząt. Muzeum stalowowolskie po raz pierwszy prezentuje także żywe zwierzęta, które stanowią wielką atrakcję dla miłośników przyrody.

Wystawa pokazuje najliczniejszą i najbardziej różnorodną grupę zwierząt, które opanowały wszystkie nadające się do życia środowiska na Ziemi. Do stawonogów należą zarówno skorupiaki, jak owady i pajęczaki. Dotychczas opisano ponad 1 500 000 gatunków stawonogów żyjących współcześnie. Mają one ogromne znaczenie dla rolnictwa, medycyny (np. przenoszenie chorób) i funkcjonowania wielkich biotopów w otoczeniu człowieka.

Ewolucja stawonogów doprowadziła do ogromnego zróżnicowania form morfologicznych i wykształcenia bardzo ciekawych przystosowań umożliwiających im życie nawet w skrajnych biotopach. Stawonogi są jedyną grupą bezkręgowców, która w pełni zaadoptowała się do życia na lądzie. Eksponaty pozwolą na bliższe poznanie takich zagadnień jak początki ewolucji oraz morskie formy stawonogów, które są bardzo mało znane w społeczeństwie. Obok okazów przyrodniczych na wystawie zostały zaprezentowane ciekawe modele i fotografie stawonogów oraz projekcje filmów przyrodniczych i mini-laboratorium.  

Staraniem muzeum na wystawie znalazły się żywe przykłady stawonogów, żyjących w różnych środowiskach tj. skorupiaków, pajęczaków, owadów (do 24 czerwca 2015 r.).

Ekspozycji towarzyszy bogata oferta edukacyjna przygotowana dla dzieci i dorosłych a także osób niepełnosprawnych.  Warsztaty prowadzone na wystawie mają charakter interaktywny. W propozycjach warsztatowych dla dzieci i młodzieży znalazły się zajęcia z udziałem żywych stawonogów np. wijem, krabem i skorpionem.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty edukacyjnej dostępne są na stronie internetowej Muzeum

www.muzeum.stalowawola.pl  w zakładce Edukacja.

Dla rodzin przygotowane zostały kreatywne zajęcia artystyczne, gry i zabawy, które ułatwią poznanie świata stawonogów także najmłodszym.

Koordynator  wystawy z ramienia muzeum stalowowolskiego: E. Skromak, współ. J. Wójcik

Rezerwacje: J.Wójcik, D.Zborowska tel. 797 120 224

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj