Opowiemy Ci o tych wypadkach. Solidarność 1980 - 1989 w Stalowej Woli.

Plenerowa wystawa fotograficzna w 20-lecie odzyskania wolności i upadku komunizmu.

Plac przed kinem Ballada, ul. Staszica 14
Czynna przez całą dobę, oświetlona w nocy. Wstęp wolny

Ekspozycja przybliża stalowowolski ruch Solidarności w latach 1980-1989 poprzez zdjęcia, dokumenty, nielegalne druki i znaczki z tamtych lat. Fotografie pokazują wydarzenia związane z powstaniem Solidarności w Stalowej Woli, poprzez stan wojenny, działalność podziemną, represje, strajki roku 1988, aż do wyborów w roku 1989. Zwięzłe opisy i cytaty z popularnych wówczas pieśni, piosenek i wierszy, tworzą słowny komentarz. Na wielkoformatowych fotografiach można zobaczyć stalowowolan, którzy w tamtych latach działali w Solidarności, najpierw legalnej, potem podziemnej, narażając się na poważne represje. Wystawa przypomina poważny wkład, jaki Stalowa Wola wniosła w proces demokratycznych przemian w Polsce, Europie i świecie.

Jest to pierwsza, tak duża wystawa w Stalowej Woli poświęcona tej tematyce i po raz pierwszy można u nas oglądać ten temat w plenerze. Stalowa Wola w latach 80. stanowiła jeden z ważniejszych w Polsce ośrodków oporu społecznego. Ludzie, którzy wówczas działali w podziemnych strukturach, czy wspierali zdelegalizowaną Solidarność, pojawiają się na fotografiach, pokazanych na ekspozycji. Można rozpoznać siebie, swoich znajomych, sąsiadów, kolegów z pracy. Gdyby nie tak szeroki oddźwięk solidarnościowych ideałów w społeczności Huty i miasta, Stalowa Wola nie odegrałaby znaczącej roli w przemianach ustrojowych. Nie wszystko i nie wszystkich udało się pokazać, bo nie każde wydarzenie zostało utrwalone na zdjęciu. Jednak ekspozycja jest ukłonem w stronę tych wszystkich, którzy wnieśli swój wkład w ówczesną działalność, nie bacząc na grożące represje.

Wystawa dedykowana jest „młodym mieszkańcom Stalowej Woli, którzy wtedy i później byli dziećmi".

Inauguracja ekspozycji nastąpi 4 czerwca o godzinie 18. Podczas otwarcia będzie można usłyszeć piosenki i pieśni z lat 80., w wykonaniu kilku zespołów stalowowolskich, a nawet wspólnie pośpiewać. Jest to otwarte spotkanie, zapraszamy wszystkich mieszkańców Stalowej Woli.

Wystawa ze zbiorów dokumentów i fotografii Ewy Kuberny i Dionizego Garbacza;

Oferta edukacyjna do wystawy

Dla lepszego przybliżenia młodym ludziom atmosfery tamtych czasów, Muzeum organizuje także warsztaty historyczne dla szkół pt. „W podziemnej drukarni", podczas których młodzież spotka się z drukarzem wydawnictw podziemnych latach 80., i dowie się, jak powstawały ulotki i gazetki, a następnie sama spróbuje wykonać takie druki.

Zwrócenie uwagi na historię lokalną w kontekście przypadających w 2009 rocznic ma na celu konkurs historyczno-dziennikarski, adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, organizowany wspólnie przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli. Konkurs polega na zebraniu i przedstawieniu relacji dotyczącej historii Stalowej Woli w latach 1939 lub 1989 r. w formie nagrania wideo, audio lub pisemnej.

Termin nadsyłania prac upływa 30 września 2009 r. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. W ramach promocji konkursu Muzeum zaprasza na warsztaty dziennikarskie „Jak zrobić dobry wywiad historyczny". Szczegółowe informacje o konkursie i warsztatach dostępne są na stronie www.muzeum.stalowawola.pl.

Wystawa jest częścią projektu Sen o Victorii, łączącego dwa przypadające w 2009 r. jubileusze: 20. rocznicę czerwca 1989 i 70. rocznicę września 1939, przez pryzmat tego, co działo się w tamtych czasach w Stalowej Woli.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj