Zapisy przemian. Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała.

Wystawa prezentuje prywatną kolekcję Krzysztofa Musiała, melomana i mecenasa sztuki. Z liczącej ponad 700 prac kolekcji, która – według Kolekcjonera – ma odzwierciedlać „historię sztuki polskiej, mniej więcej od Wyspiańskiego pod dzień dzisiejszy", przedstawiamy 105 dzieł – obrazów olejnych, rzeźb i rysunków – ilustrujących kilka wybranych wątków.

Przedstawiamy mało znane obrazy mistrzów XIX w. (Gersona i Siemiradzkiego), wybitną kolekcję dzieł twórców Młodej Polski (Wyczółkowskiego, Fałata, Stanisławskiego, Krzyżanowskiego, Ruszczyca) oraz szeroką prezentację sztuki dwudziestolecia międzywojennego.

Sztukę polską po 1945 roku zasygnalizowano pracami Wróblewskiego, Nowosielskiego, Pągowskiej, Szapocznikow, Tatarczyka i Tarasewicza.

Nacisk położono na sztukę dwudziestolecia międzywojennego, gdyż Muzeum Regionalne w Stalowej Woli specjalizuje się w prezentacji dzieł z tego czasu.

Obrazy Zaka, Kramsztyka, Gotlieba, Borowskiego, prace Muter i Weingarta awangardowe kompozycje Halickiej, Marcousisa, Włodarskiego, Strzemińskiego i Stażewskiego, obrazy Czapskiego, Nachta i Potworowskiego składają się na bogaty, złożony i intrygujący obraz sztuki tego czasu.

Przedstawiamy także stosunkowo niewielką, ale interesującą kolekcję rzeźby, m.in. Biegasa, Dunikowskiego, Kuny, Zamoyskiego i Szapocznikow.

Trzonem kolekcji Krzysztofa Musiała jest zbiór obrazów Olgi Boznańskiej, który był pokazywany w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli już w 2006 roku na wystawie „Boznańska nieznana".

Prezentacja kolekcji Krzysztofa Musiała stanowi znakomite uzupełnienie kolekcji Toma Podla „Kolory tożsamości", zdeponowanej w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Wystawie towarzyszy album w języku polskim i angielskim.

Scenariusz i aranżacja Anna Król.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj