Sekrety mumii egipskich - czyli stąd do wieczności

Bez konieczności podróżowania w czasie i przestrzeni każdy może pooddychać atmosferą starożytnego Egiptu, zetknąć się z jego magią i tajemniczością, poznać życie i obyczaje dawnych jego mieszkańców, jeśli odwiedzi wystawę w Muzeum Regionalnym, na której prezentowane są eksponaty pochodzące ze zbiorów sztuki starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Istotną częścią wierzeń starożytnych Egipcjan były te, które dotyczyły życia pozagrobowego. Aby zaznać szczęśliwego losu w innym świecie Egipcjanin musiał spełnić wiele warunków; m.in. zachowane musiało zostać jego ciało a także pamięć wśród potomnych, musiał otrzymywać pożywienie, mieć możliwość kontaktu ze światem żywych oraz być chroniony od nieprzyjaznych mocy. W tym celu istniała konieczność ścisłego przestrzegania rytuałów pogrzebowych, formuł ofiarnych, magicznych zabezpieczeń oraz balsamowania ciała i odpowiedniego wyposażenia grobów.

Zabytkowe przedmioty związane z tymi obyczajami można zobaczyć na wystawie w stalowowolskim muzeum. Wśród nich znajdują się sarkofagi skrzyniowe i antropoidalne (o kształcie postaci ludzkiej), maski i kartonaże okrywające ciała zmarłych, a także mumie zwierzęce i fragmenty mumii ludzkich, poza tym naczynia kanopskie (służące do przechowywania wnętrzności usuniętych podczas balsamowania), stelle grobowe, figurki uszebti (wg. wierzeń mogące zastąpić zmarłego w pracy na Polach Ozyrysa), statuetki egipskich bóstw, ozdoby i magiczne amulety, naczynia i stoły ofiarne (wykonane z fajansu, gliny lub kamienia). Wiek najstarszych prezentowanych eksponatów wynosi ok. 5 tys. lat, najmłodszych ponad 1,5 tys. lat.

Niesamowitych przeżyć dostarczyć może wizyta w pomieszczeniu urządzonym w stylu egipskiego grobowca, przy czym należy pamiętać, iż w starożytnym Egipcie wystrój grobowców nie był ponury i smutny, lecz kolorowy, bogaty i radosny, prezentujący, życie i dorobek jego właściciela oraz nawiązujący do życzeń stworzenia odpowiednich dla jego rangi warunków życia w zaświatach.

Odwiedzając wystawę oprócz możliwości obejrzenia starożytnych zabytków można również poszerzyć swoją wiedzę na temat tajemniczej i fascynującej kultury egipskiej, korzystając z opracowanych plansz tematycznych oraz ilustrowanum folderom towarzyszącym wystawie.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj