Fot. B. Kwieciński Fot. B. Kwieciński

Oferta edukacyjna wystawy

Zachęcamy dyrekcje szkół, nauczycieli, wychowawców i uczniów do skorzystania z  „żywej lekcji historii” w ramach zwiedzania wystawy stałej A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982 – 1989

  • Drukuj

A jutro jest nieznane… to ekspozycja stała poświęcona najnowszej historii Polski, która, choć żyją jeszcze jej świadkowie, staje się zupełnie nieznana ludziom urodzonym po 1980 roku. Historia stalowowolskiej Solidarności to jedno z kluczowych wydarzeń nie tylko w dziejach miasta. Tu bowiem rozgrywały się wydarzenia mające wpływ na przemiany ustrojowe 1989 roku w Polsce. Wystawa przypomina tamte czasy i ludzi, przypomina niebagatelny udział Stalowej Woli w ruchu Solidarności, który nie uciekając się do przemocy, przyniósł wolność Polsce i połowie Europy, oddzielonej „żelazną kurtyną” od wolnego świata.

Głównym celem wystawy jest pokazanie na fotografiach, w dokumentach, w materiale filmowym działalności podziemnej Solidarności w wielu wymiarach, która doprowadziła do wielkiego stalowowolskiego strajku w roku 1988. Strajk  w Hucie Stalowa Wola przeważył szalę protestów podejmowanych w kraju, zakończył się triumfalnym przemarszem przez miasto i przyczynił się do rozmów Okrągłego Stołu. Dla wielu osób wydarzenia lat 1982-1989 to nadal żywa historia, która wymaga nieustannego poznawania i przybliżania.  

Mając na względzie słabą znajomość najnowszej historii Polski, jak również fakt, iż szkolny program nauczania nie daje możliwości dogłębnego poznania historii przemian roku 1989, pragniemy zachęcić uczniów, nauczycieli, wychowawców do aktywnego zdobycia wiedzy o czasach Solidarności, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu w jej tworzeniu społeczności Stalowej Woli, lokalnego Kościoła i Huty Stalowa Wola. 

Zachęcamy indywidualnych zwiedzających oraz grupy zorganizowane do zwiedzania wystawy stałej oraz udziału w lekcjach „żywej historii” organizowanych w sali edukacyjnej Muzeum Jana Pawła II. Oferujemy także możliwość zorganizowania spotkania dla młodzieży z działaczami Solidarności tamtych lat w ramach lekcji historii w szkołach.

Zgłoszenia grup szkolnych:     tel. 663-212-770, Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli

 

Godziny otwarcia:

niedziela 13:00 – 16:00
wtorek, czwartek 10:00 – 14:00

Adres wystawy:
Muzeum Jana Pawła II
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 4
37-450 Stalowa Wola

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj