Poznaj ciekawe miejsca i zabytki na Przystankach naszej historii!

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli uruchomiło osiem Ekopunktów informacji o lokalnym dziedzictwie, usytuowanych w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie osiedli Charzewice, Rozwadów oraz dawnej wsi Pławo. Dzięki nim mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać ze stanowisk, które zachęcą do poznawania historii i zabytków Stalowej Woli.

 W listopadzie 2023 w przestrzeni Stalowej Woli stanęły „Przystanki naszej historii. Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie”. Dzięki nim mieszkańcy Stalowej Woli i turyści mogą zapoznać się z historią i zabytkami miasta. Te punkty informacyjne ulokowane w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie najstarszych części miasta powstały dzięki projektowi pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli, realizowanemu w ramach programu pn. Program Rozwój Lokalny wdrożonego przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, pod przewodnictwem Lidera – Gminy Stalowa Wola.

Są to przystanki, na których można się zatrzymać i dowiedzieć o historii miasta. Każdy punkt wyposażony jest w plansze z tekstami historycznymi, zawierającymi różne ciekawostki, także przyrodnicze, praktyczne wskazówki dotyczące odległości między kolejnymi przystankami, archiwalne zdjęcia, oraz orientacyjny plan tej części miasta, w której się znajdują. Na mapkach oprócz podstawowych informacji orientacyjnych umieszczone zostały oznaczenia zabytkowych obiektów i miejsc, które do dzisiaj zachowały się lub zostały zniszczone, ale nadal funkcjonują we wspomnieniach najstarszych mieszkańców miasta. Dodatkowo uruchamiając ekopunkt można również przenieść się w czasie i posłuchać wypowiedzi mieszkańców o mieście, bliskim ich sercu wydarzeniach, ludziach i miejscach.  Wspomnienia ze „świadkami historii" dotyczą dawnego Rozwadowa, Pława i Charzewic. Wspierającą działanie przystanków jest aplikacja, w której oprócz niezbędnych informacji i fotografii historycznych znalazły się praktyczne wskazówki dla turystyki pieszej i rowerowej, które pozwolą odbiorcom na zaplanowanie indywidualnych lub grupowych wycieczek. Materiały zawarte w aplikacji zostały przygotowane również z myślą o turystach zagranicznych, dlatego dostępne są także w języku angielskim. Dzięki  fotokodom QR szybko można otworzyć aplikację, zapoznać się z mapami, treściami dedykowanymi konkretnemu przystankowi, także w formie dwujęzycznego audio. Aplikacja dostępna jest także na stronie Muzeum Regionalnego  w Stalowej Woli i pod linkiem www.ekopunkty.muzeum.stalowawola.pl

Przystanek zachęca do zatrzymania się na dłużej dzięki ławeczce i wyposażeniu, które umożliwia skorzystanie z ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowe. Zadbano również o rowerzystów, dla których zostały zamontowane stojaki na rowery. Działanie Ekopunktów zapewniają panele fotowoltaiczne ułatwiające korzystanie z przygotowanych urządzeń. „Przystanki naszej historii” powstały z uwzględnieniem opinii mieszkańców miasta, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych oraz wypowiedzieli się w ankiecie opracowanej przez stalowowolskich muzealników.  Dzięki ekopunktom powstała atrakcyjna turystyczna ścieżka edukacyjna, ułatwiająca poznanie zabytkowych budynków i historycznych miejsc miasta.

Działania projektowe zakończy Szkolenie dot. ścieżki turystycznej w oparciu o EKO-punkty informacji o lokalnym dziedzictwie przygotowane przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. W oparciu o Przystanki i aplikację Muzeum Regionalne przygotowało ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


 


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj