MIASTO I LAS, spacery przyrodnicze, warsztaty, lekcje, pokaz

 

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli realizuje obecnie program edukacyjny „Miasto i las”. Jego celem jest kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej wśród uczniów i mieszkańców Stalowej Woli poprzez wykorzystanie aktywnej edukacji ekologicznej prowadzonej w przestrzeni miasta, jego okolicach, oraz promocji pozytywnych działań związanych z ochroną lokalnego środowiska naturalnego. Zwiększenie świadomości o ochronie przyrody zostanie osiągnięte poprzez edukację o środowisku połączoną z akcją miejską, konkursem dla uczniów oraz wystawą. W ramach projektu przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży m.in spacery przyrodnicze, warsztaty, wycieczki do nadleśnictwa, lekcje, pokaz. Zajęcia poprowadzą przyrodnicy, ornitolodzy, leśnicy oraz prawdziwi pasjonaci przyrody.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną!

Wycieczki przyrodnicze

Przez nadsańskie łęgi

Podczas wycieczki poznamy z bliska las łęgowy, budowę doliny rzecznej, jej rolę w migracji ptaków.
Zaobserwujemy kilka gatunków ptaków żyjących na pograniczu terenów zurbanizowanych i dzikich oraz dowiemy się, jak obecność miasta i ludzi wpływa na ich rozmieszczenie i zachowania. Dowiemy się również, jakie zagrożenia czyhają na ptaki w Stalowej Woli i jak można im zapobiegać.

oferta dla: szkoła podstawowa - klasy VI-VI, gimnazjum

miejsce: dolina Sanu w okolicach oczyszczalni ścieków

czas trwania : ok. 120 min

prowadzący: Piotr Bednarek

 

Gdzie puszczyk mówi dobranoc

Spacer połączony z obserwacjami i krótkimi prelekcjami. Park w Charzewicach to miejsce stworzone w XVIII wieku przez ród Lubomirskich. Choć po ponad 200 latach istnienia nieco zapomniany, jest miejscem życia m.in. sów – puszczyków. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego upodobały sobie właśnie to miejsce, sprawdzimy też jakie dzienne ptaki korzystają z uroków starodrzewia i mnogości kryjówek w nierzadko egzotycznych drzewach.

oferta dla: szkoła podstawowa, klasy VI-VI, gimnazjum

miejsce: park w Charzewicach

czas trwania: ok 120 min.

prowadzący: Piotr Bednarek

 

Jeziórko – polski Czarnobyl

Spacer połączony z obserwacjami i krótkimi prelekcjami. Czarnobylska Zona została opuszczona przez ludzi po słynnej katastrofie. Od tamtej pory zona jest wspaniałą ostoją przyrody, która świetnie radzi sobie w pozbawionym działalności człowieka miejscu. Podobnie dzieje się na terenach Jeziórka - byłej największej na świecie kopalni siarki, położonej zaledwie 20km od Stalowej Woli. Podczas wycieczki poznamy historię tego miejsca i zobaczymy ptaki niespotykane nigdzie indziej w tej części Polski. Dowiemy się, jak człowiek wpływa na populacje ptaków oraz jak one wpływają na gospodarkę człowieka. Poznamy wędrowne ptaki związane z mokradłami.

oferta dla: gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne

miejsce: tereny pokopalniane w Jeziórku

czas trwania: ok 180 min.

prowadzący: Piotr Bednarek

Oferta wycieczek przyrodniczych dostępna tylko do końca września !


Lekcje / Warsztaty

Spotkania z ptakami

Uczestnicy spotkań będą mieli okazję wgłębić się w tajniki ornitologicznego świata; poznać tryb życia ptaków, ich zwyczaje, zagrożenia, czy formy pomocy. W opowieściach rozszerzymy naszą wiedzę również o inne zwierzęta. W czasie wykładów prezentowane będą nagrania głosów ptaków (i nie tylko) oraz filmiki i zdjęcia z ich wizerunkami. Dla urozmaicenia lekcji pojawią się też rekwizyty (np. pióra, czy jaja ptaków), a prowadzący zakłada interakcje z uczestnikami zajęć. Tematyka oraz sposób prowadzenia zajęć będą dostosowane do wieku uczestników: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Budowa i cechy ptaka

Podczas spotkania dzieci poznają anatomię ptaków, za co odpowiadają poszczególne części ciała, co jest charakterystycznego w ich zachowaniu? (Lekcja tylko dla szkół podstawowych.)

Ptaki w mieście

O ptakach, zamieszkujących nasze miasta. Pojawią się gatunki najpospolitsze, jak i te, których obecność może nas zdziwić. Dowiemy się też o związanych z miastami zwyczajach tych stworzeń.

Rok z życia ptaka

Roczny cykl egzystencji ptaka zostanie przedstawiony na podstawie dwóch przykładów: bociana białego (odlatującego do Afryki na zimę) i sikory bogatki (spędzającej u nas cały rok). W drugiej części położymy nacisk na zachowania, które właśnie teraz – jesienią – mają miejsce w przyrodzie. Będzie o ptakach i innych zwierzętach.

Po co nam ptaki?

Jaką rolę w środowisku pełnią ptaki i z jakimi spotykają się zagrożeniami – zarówno ze świata zwierząt, jak i ludzi? Dowiemy się też o łatwych i tanich sposobach naszej pomocy skrzydlatym znajomym (prawidłowe wieszanie ppoprawnie zrobionych budek lęgowych, pomoc rannemu ptakowi, rozsądne dokarmianie w czasie zimy). Ten ostatni temat będzie częściej poruszany bliżej zimy.

Niezwykłe dzięcioły

Mało kto wie, że w Polsce żyje aż dziesięć gatunków dzięciołów, że oprócz stukania w pień drzewa wydają one jeszcze inne dźwięki. Że niektóre w ogóle nie wykuwają dziupli, i że jeden odlatuje do ciepłych krajów. O tym wszystkim dowiemy się na poświęconej temu lekcji.

Ciekawe zachowania ptaków

Lekcja o nietypowych sposobach zdobywania pożywienia, naśladowanie głosów innych gatunków, czy miłość u ptaków (w przypadku klas ponadgimnazjalnych).

oferta dla: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne

miejsce: Muzeum Regionalne, ul. Sandomierska 1

czas trwania: od 45 min. do 1,5 h

prowadzący: Andrzej Barć

Oferta warsztatów dostępna od września do grudnia 2016, proponowane terminy zajęć w 2016r.:  19.10; 20.10; 02.11; 03.11; 23.11; 24.11;14.12; 15.12.

 

Pokaz/warsztaty

Przygoda z ornitologią

Jak zacząć przygodę z ornitologią i ptakami? Jakie gatunki ptaków występują w Polsce? Jak je dokarmiać nie szkodząc im? Na te i wiele innych pytań uczestnicy otrzymają odpowiedzi podczas warsztatów w naszym muzealnym ogrodzie. Na warsztatach dowiemy się również:
- jakie są metody chwytania i znakowania ptaków,
- czym jest obrączkowanie i po co obrączkujemy ptaki,
- jakie informacje możemy uzyskać z tego typu badań,
- kto i pod jakimi warunkami może chwytać i obrączkować ptaki,
- w jaki sposób obchodzić się z ptakami w ręku,
- jakie cechy morfologii i biometrii ptaków pozwalają na ich oznaczenie (gatunek, wiek, płeć),
- dlaczego ptaki zmieniają upierzenie i jakie są strategie pierzenia ptaków.

oferta dla: szkoła podstawowa - klasy I-VI, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne

miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

czas trwania: od 45 min. do 1,5 h

prowadzący: Arnold Cholewa

O uczestnictwie w warsztacie decyduje kolejność zgłoszeń.

Data spotkania do ustalenia pod numerem telefonu: 797 120 229

 

A PONADTO ...

Warsztaty przyrodnicze w Rozwadowskim nadleśnictwie,

prowadzone w Centrum Edukacji Leśno – ekologicznej.

 

Warsztaty przyrodnicze w Nadleśnictwie Janów Lubelski

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

· Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 229

· Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku.

· Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 180 min.

UWAGA!

 

Projekt "Miasto i las" zrealizowano przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

 


 


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj