Piast TOTAL WAR Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej
6.02-5.06.2022
Miejsce ekspozycji: Muzeum Regionalne w Stalowej Woliul. Sandomierska 1
Miecze, groty, topory, hełmy, ostrogi… Ponad sto zabytków archeologicznych, wielkoformatowe barwne wydruki oraz stanowiska interaktywne zilustrują temat wczesnopiastowskiej wojskowości. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli przeniesie nas do początków polskiego państwa i pozwoli lepiej poznać życie woja, uzbrojenie czy strategie bitewne w samym środku średniowiecza.
Ekspozycja to opowieść o wojskowości polskiej w okresie od połowy X do połowy XII w. Były to czasy, gdy wojna była stanem ciągłym. Władcy wczesnośredniowieczni, nie tylko Piastowie, traktowali swoje wojska i wojnę jako jedno z najważniejszych narzędzi polityki – zarówno wobec sąsiadów, jak i wewnątrz swego kraju. Nasza wystawa pokazuje, jak wyglądała ta pierwsza polska armia: jak była zorganizowana, jaką bronią walczyła, przeciwko komu i w jaki sposób. A była to armia, na czele której Piastowie potrafili odnosić znaczące zwycięstwa, choć klęski również im się przytrafiały.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 100 zabytków pochodzących głównie z okresu od X do XII w. – z ziem wchodzących niegdyś w skład monarchii wczesnopiastowskiej. To nie tylko broń, ale również inne znaleziska związane z militarnym aspektem działalności naszych przodków. Innymi elementami naszej opowieści będą fragmenty źródeł pisanych z tamtego okresu oraz inspirowane dawnymi miniaturami ilustracje. Odrębnym wątkiem jest historia fikcyjnego drużynnika Bolesława Chrobrego – woja Niemira.
Wystawa „Piast TOTAL WAR. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej” została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, a swoją pierwszą odsłonę miała w gnieźnieńskim muzeum w latach 2019-2020.
Organizatorzy:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Kuratorzy wystawy:
dr Michał Bogacki, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Igor Górewicz
dr Piotr Kotowicz, Muzeum Historyczne w Sanoku
Paweł Kucypera
dr Arkadiusz Michalak, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy
Prezentowane na wystawie zabytki pochodzą ze zbiorów 20 muzeów i instytutów archeologii:
Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, oddział w Warszawie; Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, oddział we Wrocławiu; Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, oddział w Szczecinie; Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy; Muzeum Archeologicznego w Krakowie; Muzeum Archeologicznego w Poznaniu; Muzeum Diecezjalnego w Płocku; Muzeum Historycznego w Sanoku; Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie; Muzeum na Zamku w Łęczycy; Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie; Muzeum Podkarpackiego w Krośnie; Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim; Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku; Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu; Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą; Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim; Muzeum Zamkowego w Malborku; Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie
Autor opowiadania o Niemirze: Maciej Lewandowski Wybór źródeł: Adam Bąkowski (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie) Produkcja: Magdalena Robaszkiewicz (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie) Zdjęcia: Marek Kalisiński Rysunki: Roch Hercka Tłumaczenia: Dorian Sobołtyński Aranżacja, projekty graficzne: Paweł Kucypera
Patronat medialny:
Archeologia Żywa www.archeologia.com.pl
Historykon https://historykon.pl
Mówią Wieki www.mowiawieki.pl