
Dolne Nadsanie. Problematyka stroju regionalnego
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli już od kwietnia 2025 roku rozpoczyna działania projektowe poświęcone tematyce stroju regionalnego. Na potrzeby realizacji projektu pt. Dolne Nadsanie. Problematyka stroju regionalnego, zgłoszonego do programu Kultura ludowa i tradycyjna, muzeum otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tytuł projektu: Dolne Nadsanie. Problematyka stroju regionalnego
Program: Kultura ludowa i tradycyjna 2025
Kwota dofinansowania: 30 000 PLN
Cel projektu
To kolejny projekt muzealny, który ma na celu zwrócenie uwagi na wyjątkowość kultury ludowej nad dolnym Sanem. Przedsięwzięcie zakłada upowszechnienie wiedzy o stroju ludowym z okolic Rozwadowa (mikroregion dolnosański). Na zadanie złoży się wykład muzealny, seminarium naukowe wraz z wydaniem publikacji poseminaryjnej oraz wystawa czasowa wraz z filmem. Punktem wyjścia do działań będzie kolekcja ubrań ludowych z okolic Rozwadowa (obecnie osiedle Stalowej Woli) ze zbiorów stalowowolskiego muzeum, pochodzących z końca XIX w., początku XX w. i z okresu międzywojennego. Zadania projektowe opierają się głównie na współpracy muzeum z Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli oraz etnografami zajmującymi się tematyką strojów ludowych. Wszystkie zadania będą rejestrowane filmowo, zostaną również udokumentowane fotograficznie. Finał projektu przewidziany jest na jesień 2025 r.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner: Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli

Zakup kamienicy przy ul. S. Bełżyńskiego 18 w Stalowej Woli, dawnego punktu konspiracyjnego Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, tzw. Górki
Tytuł projektu:
Zakup kamienicy przy ul. S. Bełżyńskiego 18 w Stalowej Woli, dawnego punktu konspiracyjnego Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, tzw. Górki
Cel projektu
Głównym celem projektu jest zakup budynku, który prawdopodobnie jest jedyną zachowaną w Polsce siedzibą Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, znanego szerzej jako Kedyw.
Opis projektu
Projekt zakłada zakup budynku, który prawdopodobnie jest jedyną zachowaną w Polsce siedzibą Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, znanego szerzej jako Kedyw. Podjęte działania mają ocalić to miejsce dla przyszłych pokoleń, zachować również ze względu na jego wyjątkową historię – w świadomości mieszkańców stało się bowiem symbolem bohaterstwa i patriotyzmu stalowowolskiej konspiracji antyhitlerowskiej, a także zalążkiem przyszłego centrum pamięci o żołnierzach podziemia w regionie nadsańskim.
Zadanie składa się z następujących elementów:
- weryfikacja dokumentów formalno-prawnych: zaświadczeń, ekspertyzy technicznej;
- przeprowadzenie czynności formalno-prawnych: umowa, złożenie wniosków, deklaracji;
- zabezpieczenie ochrony wartości historycznej i architektonicznej: wytyczne WUOZ, złożenie wniosku o wpisanie do rejestru zabytków.
Dofinansowano ze środków Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja „Niepodległość po polsku”
Całkowity koszt zadania: 200 000,00 PLN
Dotacja MKiDN: 180 000,00 PLN




Konferencja Wzory lasowiackie według Marii Kozłowej.Twórczyni i jej spuścizna
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowuje konferencję o lasowiackim wzornictwie, które odtwarzała legendarna twórczyni Maria Kozłowa z Machowa (1910-1999).
18 lipca 2024 r.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowuje konferencję o lasowiackim wzornictwie, które odtwarzała legendarna twórczyni Maria Kozłowa z Machowa (1910-1999). Zaproszeni muzealnicy, badacze oraz kontynuatorzy dzieła Kozłowej podczas wykładów scharakteryzują muzealne zbiory – spuściznę twórczyni, jej wpływ na kształtowanie się wyobrażenia na temat kultury ludowej Lasowiaków oraz zaprezentują współczesne zjawiska mody na lasowiackość i wykorzystanie współczesnych wzorów Marii Kozłowej przez koła gospodyń wiejskich, zespoły, stowarzyszenia. Pokłosiem konferencji będzie wydanie publikacji „Wzory lasowiackie według Marii Kozłowej. Twórczyni i jej spuścizna”.

Celem konferencji i publikacji pokonferencyjnej będzie popularyzacja spuścizny twórczyni Marii Kozłowej z Machowa (1910-1999) – Oskara Kolberga w spódnicy – jak o niej mówiono za życia. W 25. rocznicę śmierci artystki chcemy przybliżyć jej działalność oraz dorobek, z którego czerpią osoby pamiętające jej dzieło, jak również kolejne pokolenia nieposiadające wiedzy na temat autorki wzorów lasowiackich, które odtwarzała i jednocześnie sama kreowała. Skonfrontowanie wzornictwa na oryginalnych strojach ludowych, zachowanych w muzealnych zbiorach ze wzorami odtworzonymi przez Marię Kozłową i jej kontynuatorki, pozwoli na pogłębienie wiedzy i stworzenie wzornika, do którego będą mogły sięgać pasjonaci kultury ludowej z pełnym rozpoznaniem tego, co jest odwzorowaniem, a co kreacją. Na konferencji zostanie zobrazowany dorobek Marii Kozłowej zachowany w zbiorach muzealnych w zakresie wzornictwa, tj. w jej rekonstrukcjach strojów ludowych, wycinankach, plastyce obrzędowej, malowankach, makatkach itd. Przedstawiona zostanie także rola twórczyni w przekazie tradycji, w relacjach mistrz–uczeń we wspomnieniach depozytariuszek jej twórczości, tj. córki artystki oraz członkiń zespołów i kół gospodyń wiejskich. Kolejnym celem konferencji będzie zasygnalizowanie współczesnego zjawiska fascynacji lasowiackością w regionie, która opiera się w znacznym stopniu na spuściźnie Marii Kozłowej i jej wizji kultury ludowej Lasowiaków. Na konferencji pokażemy, jak odtworzone niegdyś przez twórczynię różne wzory lasowiackie, obecnie zaczynają pełnić nową funkcję uniwersalnych symbolów lasowiackich, identyfikujących teren zamieszkiwany niegdyś przez Lasowiaków. Unifikacja wzornictwa dotyczy nawet tych terenów, które posiadały inne wzory na dekoracjach. Na konferencji zostaną zaprezentowane przykłady wykorzystywania wzorów Kozłowej w świecie lokalnego biznesu oraz instytucji zajmujących się lasowiackim dziedzictwem. Konferencja będzie miejscem spotkania różnych środowisk: muzealników, pasjonatów kultury ludowej, animatorów kultury, członków zespołów regionalnych i kół gospodyń wiejskich, które wymienią swoje doświadczenia i wiedzę dot. wzornictwa lasowiackiego. Wydanie publikacji ze wzorami M. Kozłowej i fotografiami dawnych ubiorów, ze zbiorów stalowowolskiego muzeum i współczesnych strojów ludowych, udokumentuje przeobrażanie się tego wzornictwa. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.
Miejsce konferencji:
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1 (sala konferencyjna-parter)
Dodatkowe informacje: Elżbieta Skromak, eskromak@muzeum.stalowawola.pl, tel. 518 726 705.






Zakup ładowarki kołowej Ł-34 produkowanej w Hucie Stalowa Wola do zbiorów Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego
Zakup ładowarki kołowej Ł-34 produkowanej w Hucie Stalowa Wola do zbiorów Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego
PROGRAM: Rozbudowa zbiorów muzealnych
ZADANIE: Zakup ładowarki kołowej Ł-34 produkowanej w Hucie Stalowa Wola do zbiorów Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego
Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów Rozbudowa zbiorów muzealnych.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA: 110 400,00
DOFINANSOWANO Z BUDŻETU MUZEUM: 27 600,00
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 138 000,00
DATA PODPISANIA UMOWY: LISTOPAD 2023
Głównym celem projektu był zakup do zbiorów Muzeum ładowarki kołowej typ Ł-34. Ładowarka wyprodukowana w 1984 roku przez Kombinat Przemysłowy Huta Stalowa Wola została skonstruowana przez inżynierów stalowowolskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Maszyn Ziemnych i Transportowych (OBRMZiT). Wyposażona jest w silnik z samoczynnym zapłonem SW 680, wyprodukowany przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu.
Ładowarka Ł-34 służyła do nabierania, przewożenia i załadunku materiałów sypkich lub bryłowatych. Była używana m.in. do wygarniania piasku, ziemi, gliny, żwiru, kruszywa i gruzu z prac rozbiórkowych. Za jej pomocą można było również przewozić półfabrykaty budowlane, równać teren, odśnieżać place i ulice oraz wykonywać wiele innych czynności. Do ładowarki można było wykorzystywać dodatkowy osprzęt, do którego należały łyżki wzmocnione, łyżki powiększone, widły, chwytaki, pługi odśnieżne i inne. W skład osprzętu wchodziła również wyciągarka, bardzo przydatna w wersji wojskowej ładowarki, która to pod symbolem SŁ-34 jako ładowarko-spycharka, została wprowadzona na wyposażenie Wojsk Inżynieryjnych Sił Zbrojnych RP i jest nadal w użytkowaniu.
Produkcja ładowarki Ł-34 w najlepszym okresie sięgała ponad 900 egzemplarzy rocznie. Tylko biorąc pod uwagę obszar dawnego Związku Radzieckiego, sprzedano jej ponad 17 tysięcy sztuk. Dzięki swojej popularności pozostawała w produkcji przez 24 lata.
Obiekt przeszedł kompleksową renowację i jest sprawny technicznie. Po dokonaniu zakupu został włączony do ekspozycji plenerowej Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.


Programy MKiDN
Programy MKiDN: dotacja dla Muzeum w ramach programu Infrastruktura kultury 2022
Tytuł projektu
V etap rewaloryzacji budynku dawnego C.K. Sądu Powiatowego w Stalowej Woli na potrzeby wystawienniczo-edukacyjne
Cel projektu
Głównym celem projektu jest poprawa warunków, jakości i dostępności do infrastruktury Muzeum oraz podniesie atrakcyjności oferty programowej o charakterze ponadregionalnym.
Opis projektu
Przedmiotem projektu jest wykonanie V etapu inwestycji w zabytkowym budynku dawnego C.K. Sądu Powiatowego w Stalowej Woli na potrzeby wystawienniczo-edukacyjne. Projekt zakłada przebudowę pomieszczeń na I piętrze w zakresie prac rozbiórkowych, konstrukcyjnych, zabudowy wnęk okiennych, wykonaniu posadzek, instalacji sanitarnych i elektrycznych, montażu nowych drzwi wejściowych, wykonaniu elementów dekoracyjnych oraz zakup wyposażenia w celu rozszerzenia i uatrakcyjnienia oferty kulturalnej muzeum. Cała inwestycja została podzielona na etapy, które służyć mają kompleksowej poprawie infrastruktury kulturalno-edukacyjnej. Pierwszy etap inwestycji polegał na utworzeniu Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego na poddaszu budynku, dzięki realizacji II, III i IV etapu na parterze i piętrze stworzona została strefa wejścia, sale ekspozycyjne i edukacyjne. Do zakończenia inwestycji konieczna będzie dalsza modernizacja I piętra, które jest w złym stanie technicznym.
Całkowity koszt zadania:298 407, 87 PLN
Dotacja MKiDN: 235 000,00 PLN
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego



Muzeum online – zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z budżetu państwa
Program: Infrastruktura kultury
Zadanie: Muzeum online – zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych.
Wartość projektu: 65 130,26.
Wartość dofinansowania: 52 000.
Opis zadania:
Projekt przewiduje zakup sprzętu i oprogramowania do nagrania i montażu 6 filmów edukacyjnych o historii i kulturze regionu Dolnego Nadsania (historia rodu Lubomirskich – Charzewice, Rozwadów, kultura lasowiacka, Stalowa Wola – miasto tradycji COP i Solidarności, edukacja patriotyczna – lokalne historie, bohaterowie) i prowadzenia edukacji online. Wybrane filmy będą dostępne także dla osób z niepełnosprawnością: 2 zostaną zrealizowane w wersji audiodeskrypcji i 2 z tłumaczem w języku migowym.

Programy MKDNiS: wymiana okien – kontynuacja
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli rozpoczęło realizację inwestycji w budynku Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, polegającej na wymianie zabytkowej stolarki okiennej (12 szt.). Inwestycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Program Ochrona zabytków.
Zadanie pn.: Stalowa Wola, budynek dawnego C.K. Sądu Powiatowego (1905 r.): wymiana okien – kontynuacja
Program Ochrona zabytków
Zadanie pn.: Stalowa Wola, budynek dawnego C.K. Sądu Powiatowego (1905 r.): wymiana okien – kontynuacja
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Całkowity koszt zadania: 95.971,52 zł
Dotacja MKDNiS: 25.000,00 zł
