fot. J. Kawa fot. J. Kawa

Skarby rozwadowskiej fary

od 17.07-19.09.2016 Nowa wystawa plenerowa: Rynek w Stalowej Woli-Rozwadowie

Niewiele jest w Polsce tak ciekawych neogotyckich świątyń. Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie z przełomu XIX i XX w. posiada nie tylko dobrą architekturę nawiązującą do najlepszych europejskich standardów, ale także niespotykany nigdzie indziej wystrój: począwszy od znakomitej architektury, przez piękne ołtarze, po absolutnie unikatowy i jedyny w Polsce projekt malowideł i witraży autorstwa prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego. Fara rozwadowska to skarb sam sobie, ale we wnętrzu i tak znajdziemy prawdziwe perły.

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie z przełomu XIX i XX w. posiada znakomitą architekturę nawiązującą do najlepszych europejskich standardów. Fara ma także niespotykany nigdzie indziej wystrój. Już same ołtarze sprowadzone na początku XX w. z Alp, z Tyrolu, przyciągają swoją misterną rzeźbą. Natomiast wyjątkowy nastrój kościoła tworzy absolutnie unikatowy i jedyny w Polsce kompleksowy projekt malowideł i witraży autorstwa prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego (1904-1985).

Artysta Adam Stalony-Dobrzański, prof. ASP w Krakowie, w swojej sztuce sięga do źródeł chrześcijaństwa wprowadzając kanon sztuki bizantyjskiej. Uczeń Mehoffera dodaje do swych dzieł tradycje szkoły krakowskiej, ale i rys awangardy i filozofii kubistycznej. W rozwadowskim kościele koncepcja polichromii i witraży jest niezwykle przemyślana. Każdy skrawek ściany jest dekorowany na chwałę Stwórcy. Wspaniałe witraże i malowidła uzupełnione są biblijnymi wersetami oraz fragmentami modlitw, namalowane specjalnie zaprojektowanym przez Dobrzańskiego liternictwem. Witraże w podłużnych gotyckich oknach oraz polichromie na ścianach i sklepieniu budzą wiele emocji. Niektóre malowidła odsyłają wprost do sztuki cerkiewnej, a dodatkowo umieszczone pośród krzyżowo-żebrowych neogotyckich sklepień, nadają świątyni niespotykany nigdzie indziej nastrój i ducha kontemplacji.

Mamy nadzieję, że wystawa plenerowa zachęci do głębszego poznania rozwadowskiej świątyni. Kto był wiele razy, być może nie zwrócił uwagi na wszystkie wyjątkowe detale. Kto zaś jeszcze nie zawitał do świątyni, koniecznie musi to nadrobić. W przygotowaniu natomiast jest przewodnik po rozwadowskiej farze, gdzie wystrój kościoła będzie poddany szczegółowej analizie.

 

Opracowanie: Anna Szlązak; Zdjęcia: Jacek Kawa / Archiwum artysty A. Stalony-Dobrzańskiego / Archiwum Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Projekt: Lech Rowiński / beton

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj