Przemijanie. Autorska wystawa fotograficzna Adama Krzykwy


Stalowa Wola l. 80. XX w. widziana oczami artysty fotografa Adama Krzykwy - fotograficzna wystawa

plac przed Biblioteką Międzyuczelnianą w Stalowej Woli

wystawa plenerowa dostępna od 30.04.2016r. - 24.07.2016 r.


W latach 70. i 80. XX w. nastąpił gwałtowny rozwój Stalowej Woli, który przyspieszył jeszcze bardziej przemiany pejzażu tego miasta. W 1988 r. Adam Krzykwa, stalowowolski fotograf uwiecznił na swej kliszy miejsca, które dzisiaj na próżno szukać. W obiektywie Krzykwy Stalowa Wola zadziwia i wzrusza. To prawdziwa podróż w czasie i poetycka opowieść o przemijaniu ale jednocześnie o powstawaniu nowego porządku. Artysta - fotograf w ciekawy i jednocześnie naturalny sposób zestawia przeszłość z teraźniejszością, tradycję z postępem, destrukcję z nowością. Jest to zapis świata, który nigdy już nie powróci. Dzięki fotografiom Adama Krzykwy możemy podglądać życie miasta końca lat 80. XX w. w nieoczywistym i oryginalnym ujęciu. Wystawa składa się z ponad 50 zdjęć Adama Krzykwy. Opowieść fotograficzną artysty uzupełniają fotografie z archiwum Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Stalowa Wola - miasto przemysłowe, którego początki wiążą się ściśle z budową Centralnego Okręgu Przemysłowego i Zakładów Południowych w 1937 r., powstało na gruntach nadsańskiej wioski Pławo. Do dzisiaj jej nieliczne relikty odnajdujemy spacerując ulicą Poniatowskiego czy ul. Wałową naszego miasta. Starsi stalowowolanie dobrze pamiętają jeszcze pławskie chałupy i zagrody oraz wspominają jej dawnych mieszkańców. Wystawa prezentuje relikty dawnej wsi Pławo, dzisiejszego osiedla Stalowej Woli.

Adam Krzykwa

stalowowolski artysta fotograf, przyrodnik. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureat nagród Grand Prix Diakraj’84, Biosfera, Góry oraz nagrody specjalnej im. Włodzimierza Puchalskiego. W 1997 r. reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Szwecji. Na jego dorobek składają się wystawy indywidualne w Polsce i zagranicą. Autor prezentacji multimedialnych pokazanych na Wystawie Światowej EXPO 2005 w Japonii. Oprócz zdjęć pejzażowych i przyrodniczych w jego prywatnym archiwum znajduje się także fotografia portretowa, kreatywna i reklamowa. Autor wielu albumów, katalogów i publikacji.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj