Norblin podczas realizacji malowideł w Pałacu Umaid Bhawan w Jodhpurze Norblin podczas realizacji malowideł w Pałacu Umaid Bhawan w Jodhpurze

Stefan Norblin w Indiach

Nowa wystawa w Sali im. Stefana Norblina w Domu Gościnnym Hutnik w Stalowej Woli.

 W Sali im. Stefana Norblina w Domu Gościnnym Hutnik można oglądać nową wystawę „Stefan Norblin w Indiach”. Na kilku wielkoformatowych planszach znajdziemy opisy działalności artysty w tym egzotycznym kraju, reprodukcje jego dzieł oraz niepokazywane dotąd archiwalne zdjęcia dokumentujące pracę w indyjskich pałacach.

To kolejna odsłona działalności artysty w sali jego imienia. Stefan Norblin (1892-1952), wszechstronny artysta 1 połowy XX wieku, wybitny portrecista, był przede wszystkim twórcą w modnym wówczas stylu art déco. Jego wymuszony przez wojnę pobyt w Indiach w latach 1941-1946, zaowocował wspaniałymi dziełami, które stały się największym polonikum w Azji. Wielkie malowidła, szczególnie w pałacu Umaid Bhawan w Jodhpurze, do dziś są atrakcją turystyczną.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, które w 2011 r. przypomniało Polsce i światu tego wszechstronnego artystę, kontynuuje badania nad jego życiem i twórczością. Wystawy w Domu Gościnnym Hutnik sukcesywnie przypominają poszczególne etapy twórczości Stefana Norblina.

 

Sala im. Stefana Norblina

Dim Gościnny „Hutnik”

ul. Ks. Prymasa Wyszyńskiego 12

37-450 Stalowa Wola

grudzień 2014 – maj 2015

informacje: 15/8448556, w.15

 

mapka: http://www.hutnik.pl/kontakt

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj