Kolekcja new atelier _ fotografia z archiwum Ćmielów Design Studio Kolekcja new atelier _ fotografia z archiwum Ćmielów Design Studio

Sztuka Przemysł Rzemiosło_ Ćmielów Design Studio

27.09-11.11.2014 Prezentacja najnowszych kolekcji porcelany z Ćmielów Design Studio Marka Cecuły.

 

http://www.dnidizajnu.pl/pl/2014/aktualnosci

Kuuartor: Marek Cecuła

Miejsce ekspozycji: ul. Hutnicza 17

Wystawa przygotowana w ramach II Dni Dizajnu w Stalowej Woli

Ćmielów Design Studio to pracownia wzornicza Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., stworzona w 2013 r. Dyrektorem artystycznym ĆDS jest Marek Cecuła, uznany na świecie artysta ceramik i projektant. W działalności Ćmielów Design Studio kluczowe znaczenie odgrywa rola projektanta w procesie tworzenia produktu przemysłowego.

W swojej pracy studio łączy dotyk ludzkiej ręki z innowacyjnymi metodami i technologią. W przestrzeni Studia realizowane są liczne projekty z dziedziny edukacji, sztuki i biznesu oraz podejmowana jest współpraca z projektantami z całego świata w ramach programu rezydencji.

Wystawa Sztuka, Przemysł, Rzemiosło zaprezentuje Ćmielów Design Studio zarówno przez pryzmat sztuki jak i przemysłu. Na ekspozycji znajdą się między innymi obiekty z kolekcji porcelany „Gloria Dot” marki „Chodzież”, w autorskiej interpretacji Marka Cecuły. Kolekcja „Gloria Dot” jest artystyczną interpretacją klasycznego wzoru ćmielowskiej porcelany. Przez stulecia fabryki porcelany tworzyły nowe serwisy, które po dziś dzień obecne są na rynku. Często to serwisy z bogatą, złotą dekoracją. To charakterystyczna cecha dla porcelanowego przemysłu: produkcja klasycznych w formie naczyń, które z biegiem czasu stają się symbolami wartości marek. Serwis „Gloria Dot” stanowi próbę przetłumaczenia tego tradycyjnego języka estetycznego na współczesny, z minimalną interwencją projektanta. To rodzina porcelanowych obiektów, połączona wspólną ideą silnej, graficznej dekoracji.

Inne wartości zaprezentują obiekty z kolekcji New Atelier i Touch of Blue, które stanowią o przemysłowym aspekcie działalności Ćmielów Design Studio - kolekcje dostępne są w codziennej sprzedaży ćmielowskich sklepów. Silną pozycję tych obiektów i zarazem produktów rynkowych potwierdzają nagrody i wyróżnienia. Te dwie kolekcje z linii ĆDS: New Atelier i Touch of Blue zostały wyróżnione w tegorocznym (2013) konkursie Must Have, organizowanym przez Łódź Design Festival. Serwis „New Atelier” został również wprowadzony do zbiorów Ośrodka Wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie.

Nagrodzone w plebiscycie „must have” najnowsze kolekcje Ćmielów Design Studio „New Atelier” i „Touch of Blue” pokazują, jak w najprostszy sposób wzornictwo przemysłowe może na te potrzeby odpowiedzieć. Nowoczesne kolekcje, które powstały w jednej z najstarszych fabryk porcelany w kraju - Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., to w rzeczywistości projektowa reaktywacja historycznych, ćmielowskich i chodzieskich wzorów.

 

Idea kolekcji „New Atelier”, która właśnie wchodzi do rynkowej sprzedaży, pozwala na indywidualne komponowanie serwisu. Dzięki temu, każdy będzie mógł dopasować kolekcję nie tylko do swojego gustu (wzory „Mix and Match”, które można dowolnie ze sobą zestawiać), ale także do liczby osób w rodzinie. Dzięki pomysłowi Ćmielów Design Studio, na rynku dostępne będą serwisy jedno-, dwu- i wieloosobowe.

Ćmielów Design Studio tylko jedną kolekcją jest w stanie zrealizować najważniejsze założenia designu społecznego, gdzie zwykły konsument otrzymuje wysokiej klasy produkt wzorniczy, sygnowany historycznym znakiem Ćmielowa i nazwiskiem uznanego na świecie artysty ceramika i projektanta, dyrektora artystycznego studia, Marka Cecuły. Wyjątkowość tego serwisu potwierdza włączenie „New Atelier” do zbiorów Ośrodka Wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie.

Informacja przygotowana przez koordynator wystawy Martę Urbanek

modus design  Studio Marka Cecuły
Rynek 11/1, 25-303 Kielce Tel. (+48) 793 666 520


Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
modusdesign.com
cmielowdesignstudio.wordpress.com

Koordynator wystawy z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli: Monika Kuraś

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj