Made in Poland

27.09-11.11.2014 Wystawa najpopularniejszych wytwórów i wzorów polskiej ikonosfery

 

http://www.dnidizajnu.pl/pl/2014/aktualnosci

Wystawa prezentująca najpopularniejsze wytwory i wzory z polskiej ikonosfery. Stanowić będzie przegląd ikon naszej kultury materialnej.

 

 

 

Kurator: Katarzyna Wydra

Miejsce ekspozycji: ul. Hutnicza 17

Wystawa przygotowana w ramach II Dni Dizajnu w Stalowej Woli

 

Anglicy chwalą się nie tylko Big Benem, ale i charakterystycznymi, czerwonymi budkami telefonicznymi, Francja kojarzy się z Wieżą Eiffla, ale i z buteleczką Chanel n°5, Włochy to nie sam Rzym, ale także marka Fiat, Czesi słyną z Mostu Karola, ale również z piwa Pilsner oraz butów Bata. Polska również ma repertuar podobnych produktów, wystarczy wspomnieć kamionkę z Bolesławca, porcelanę z Ćmielowa, szkło z Krosna, pralkę Polar,  wycinankę z Łowicza, garnki z Olkusza czy rowery Romet.  Ich przeglądem będzie wystawa  MADE IN POLAND, na której zaprezentujemy najbardziej rozpoznawalne wytwory i wzory z polskiej ikonosfery - od kultowych marek, poprzez tradycyjne wyroby i popularne sprzęty po charakterystyczny design. Wystawa MADE IN POLAND ma być jednak prezentacją odnoszącą się nie tylko do historii polskiego wzornictwa, kultury wizualnej i materialnej, ale również historii przedsiębiorczości. Wszystkie prezentowane marki mogą pochwalić się długoletnią tradycją, sięgającą niekiedy kilku wieków wstecz. Łącząc na wystawie dwa aspekty – dobre projektowanie oraz historię - nawiązujemy do dziedzictwa Stalowej Woli, miasta powstałego jako najważniejsza realizacja urbanistyczna Centralnego Okręgu Przemysłowego i mocno kojarzącego się z wyrobami Huty Stalowa Wola.

 

 

 

Oferta warsztatów edukacyjnych:

 

Przedszkola, szkoły podstawowe I-III

Warsztaty muzealne:

Ładny czy  użyteczny?

Warsztaty będą okazją by opowiedzieć o wzornictwie przemysłowym. Co kryje się pod tą nazwą i czym zajmuje się ta dziedzina? Odpowiedzi odszukamy na wystawie Made In Poland. Dzieci będą badać za pomocą zmysłów przedmioty codziennego użytku i zastanawiać się nad ich estetyką, funkcjonalnością i celowością. Na co musi zwrócić uwagę projektant tworząc nowy produkt? Przeanalizujemy kilka z nich pod kontem wyboru formy opakowania, zapachu, wizualizacji graficznej czyli, znaków graficznych, wyboru czcionek oraz koloru. Na zakończenie stworzymy mini  fabryki wytwarzające ozdobne papierowe torby pamiętając o stronie wizualnej naszego produktu i oczywiście funkcjonalności.

 

Warsztaty plastyczne:

Codzienna – Niecodzienna zastawa

Warsztaty są propozycją dla małych projektantów, czyli wszystkich tych którzy będą chcieli stworzyć oryginalną misę, kubek bądź talerz. Stworzoną zastawę ozdobimy w interesujące wzory. Inspiracją staną się dla nas porcelanowe wyroby z Ćmielowa przedstawiające wieńce winorośli, scenki antyczne, zabytki polskiej architektury. 

 Materiały: glina, farby, papier, klej

 

Szkoły podstawowe IV-VI 

Warsztaty muzealne

Ładny czy  użyteczny?

Warsztaty będą okazją by opowiedzieć o wzornictwie przemysłowym. Co kryje się pod tą nazwą i czym zajmuje się ta dziedzina? Odpowiedzi odszukamy na wystawie Made In Poland. Dzieci będą badać za pomocą zmysłów przedmioty codziennego użytku i zastanawiać się nad ich estetyką, funkcjonalnością i celowością. Na co musi zwrócić uwagę projektant tworząc nowy produkt? Przeanalizujemy kilka z nich pod kontem wyboru formy opakowania, zapachu, wizualizacji graficznej czyli, znaków graficznych, wyboru czcionek oraz koloru. Na zakończenie stworzymy mini  fabryki wytwarzające ozdobne torby pamiętając o stronie wizualnej naszego produktu i oczywiście funkcjonalności.

Reklama

Zajęcia pozwolą zaobserwować łączność między formą estetyczną produktu a  marketingiem.  Na warsztatach uczestnicy będą mieli przykładowego konsumenta przekonać i skłonić do nabycia wybranego z wystawy produktu. Próba stworzenia reklamy telewizyjnej lub prasowej prasowej będzie również okazją by porozmawiać o rodzajach reklamy oraz jej  mechanizmach. Wiele z nich stosowano już w latach 20 , jak w przypadku wody kolońskiej Przemysłówki reklamowanej przez znane gwiazdy np. Jana Kiepurę.  

 Polskie Fabryki w kolorze!

W fabrykach powstają piękne rzeczy – ceramika, garnki, sztućce a nawet słodycze!  Historia przemysłu polskiego jest niezwykle ciekawa!  Podczas zajęć poznamy ważniejsze typowo polskie zakłady i produkty które w nich powstawały.

Warsztaty plastyczne:

 Codzienna – Niecodzienna zastawa

Warsztaty są propozycją dla małych projektantów, czyli wszystkich tych którzy będą chcieli stworzyć oryginalną misę, kubek bądź talerz. Stworzoną zastawę ozdobimy w interesujące wzory. Inspiracją staną się dla nas porcelanowe wyroby z Ćmielowa przedstawiające wieńce winorośli, scenki antyczne, zabytki polskiej architektury. 

 

Gimnazja, liceum

 Warsztaty muzealne

 Identyfikacja wizualna

Estetyka i funkcjonalność  – te dwie cechy wzornictwa przemysłowego będą nam towarzyszyły podczas proponowanych warsztatów. Uczestnicy staną przed niełatwym wyzwaniem zaprojektowania całkiem nowej identyfikacji wizualnej oraz kształtu produktu, który już istnieje na polskim rynku. Produkt będą mogli wybrać spośród prezentowanych na wystawie.

 

Rodziny

Warsztaty muzealne:

PorcelaNOWY świat 

na wystawach: Made in Poland oraz Ćmielów Design Studio


Co można zrobić ze stłuczonych płytek, kubków, talerzy i wazonów? Pokażemy Wam, że naprawdę wszystko! Można się przy tym nieźle bawić a do tego poznać historię polskich fabryk porcelany: Ćmielowa i Chodzieży oraz najnowsze trendy w dizajnie.

materiały: ceramiczne elementy, klej

 

Produkty ze wspomnień ­– gra towarzyska dla dorosłych

Warsztat w formie gry towarzyskiej dla dorosłych na wystawie Made in Poland.

Pralka Frania, mydło Biały Jeleń, krem Nivea…  to tylko niektóre produkty jakie pojawią się na warsztatach. Zajęcia przybliżają historię znanych, lubianych polskich produktów, niejednokrotnie do dziś jeszcze przez nas używanych. Zajęcia będą miały formę quizu/gry podczas której poszczególni uczestnicy będą walczyć o tytuł Eksperta Wspomnień


Prowadzenie: Dominika Zborowska, Iwona Pityńska 

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_01_cmyk

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj