Fot. z archiwum Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Fot. z archiwum Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

W bursztynowej pułapce

30.03 - 25.05.2014. Wystawa przedstawia fascynujący świat bursztynu. 

Kilkaset przedmiotów – niezwykłe okazy bursztynu bałtyckiego oraz biżuterię sprzed setek lat i kunsztowne wyroby rzemiosła artystycznego można oglądać od niedzieli 30 marca w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli na wystawie „W bursztynowej pułapce”. Wystawa jest zaproszeniem do poznania zarówno tajemnic bursztynu, jak i jego historii, dziejów z nim związanych oraz współczesnych tendencji w bursztynnictwie.

Tym razem rozpocznie się bez uroczystego otwarcia – natomiast szczególne atrakcje towarzyszyć będą zwiedzającym tę ekspozycję w Noc Muzeów, 17 maja.

Widok bursztynu nasuwa wiele pytań. Jak powstał, co spowodowało jego nieprawdopodobną kolorystykę, z czego wynikają jego unikatowe kształty? Bursztyn zawsze fascynował i fascynuje swoim kształtem, kolorystyką oraz zawartością. Jest bardzo ceniony i lubiany ze względu na obfitość występowania, łatwość obróbki, różnorodność i piękno odmian oraz właściwości lecznicze. Dla nauki stanowi nieocenioną wartość dzięki przechowaniu przez ponad 40 mln lat okazów roślin i zwierząt, niemal w idealnym stanie. Dzięki tym inkluzjom możemy poznać, jakie gatunki roślin tworzyły „las bursztynowy” i jakie gatunki zwierząt w nim żyły.

Na wystawie z wykorzystaniem nowoczesnych form aranżacyjnych można podziwiać bursztyn w różnych aspektach: poczynając od naturalnych okazów, również z inkluzjami, przez bursztynowe zabytki archeologiczne po przedmioty rzemiosła artystycznego i biżuterię wykonane z tego surowca. Zaprezentowano formy naturalne i odmiany kolorystyczne bursztynu bałtyckiego oraz rodzaje żywic kopalnych na świecie. Ostatnim tematem jest „bursztyn i człowiek”. Ta część ekspozycji ma na celu zapoznanie zwiedzających z archeologicznymi wyrobami i ozdobami bursztynowymi poczynając od epoki kamienia po czasy rzymskie oraz okres wczesnego średniowieczna, ale też z rzemiosłem i biżuterią bursztynową z lat 20 i 30 XX  aż po wyroby współczesne.

Wystawie towarzyszą filmy i prezentacje multimedialne.

W specjalnej strefie edukacyjnej na gości czeka atrakcyjna oferta warsztatów oraz lekcji muzealnych i plastycznych. Również dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z dysfunkcjami słuchu i wzroku przygotowano ofertę warsztatową oraz ścieżkę zwiedzania. Dzięki zastosowaniu współczesnych technik multimedialnych dostosowanych do różnych grup wiekowych odbiorców można nie tylko odbyć wirtualną wędrówkę do „bursztynowego lasu”, ale też przenieść się na nadmorską plażę i „zebrać” bryłki bursztynu.

W strefie twórczego działania przeznaczonej dla rodzin z dziećmi, starsi i młodsi w niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób pogłębią tematykę związana z wystawą. Tutaj dorośli spędzą ciekawie czas ze swoimi pociechami, korzystając z różnorodnych gier i form aktywności, przygotowanych w oparciu ekspozycję.

Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i kolekcji Eryka Popkiewicza.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty edukacyjnej dostępne są na stronie internetowej Muzeum

www.muzeum.stalowawola.pl  w zakładce Edukacja.

W sklepie muzealnym w czasie trwania wystawy będzie można zakupić unikatową autorską biżuterię z bursztynu. W ofercie szeroka paleta wykonywanych ręcznie wyrobów odznaczających się niepowtarzalnym charakterem, m.in. kolczyki, korale, łańcuszki, naszyjniki, pierścionki, przewieszki.

Autor scenariusza i kurator wystawy: prof. Wiesław Krzemiński, współpraca Aneta Garbula (Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie)

Koordynator Monika Kuraś

 Aranżacja wystawy inteoria group

http://inteoria.eu/projects/in-the-amber-trap-exhibition/

 

 

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj