Świat toruńskiego piernika

17.05 - 31.08.2014

Galeria Warsztat, ul. Hutnicza 17

Toruńskie przysmaki na wystawie w Muzeum.

Wzrok przykuwają wysokie burty dawnej łodzi, a węch z przyjemnością odkrywa zapach świeżo pieczonego ciasta... Takie są pierwsze, równie zaskakujące, co przyjemne wrażenia z najnowszej ekspozycji w Galerii Warsztat.

„Świat toruńskiego piernika" to niezwykła wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Malownicza sceneria stanowi znakomite tło do odbycia intrygującej podróży w przeszłość – w świat tradycji toruńskiego piernikarstwa, dawnego rzemiosła, jak również XIX-wiecznego przemysłu i handlu. We wnętrzu stylizowanej, drewnianej kogi – inspirowanej dawnymi żaglowcami handlowymi – pokazano główną część ekspozycji: m.in. rekonstrukcję średniowiecznego piernikarskiego kramu i sklepu z przełomu XIX i XX w., a w nich zabytkowe obiekty: średniowieczne dzbany, nowożytne cynowe kufle cechowe i kubki, formy do cukierków i kolorowe piernikowe opakowania. Całości dopełniają archiwalne plakaty i zdjęcia, a także ucharakteryzowane manekiny – barwne postaci piekarza, sklepikarki, kramarki i kupca.

W scenerii wystawy, gdzie unosi się zapach egzotycznych, aromatycznych przypraw – tradycyjnych składników pierników toruńskich – odbywają się wyjątkowe warsztaty. Pachnące piernikowe ciasto, uformowane w tradycyjne kształty trafia do piekarnika, by po chwili przemienić się w smakowity toruński przysmak. Własnoręczne formowanie dekoracyjnych pierników to doskonały przepis na dobrą zabawę, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zabawę, po której będzie można odkryć smak toruńskiego piernika, próbując wybornych przysmaków Fabryki Cukierniczej „Kopernik".

Inauguracja wystawy nastąpi podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 17 maja. Tego wieczoru zapraszamy do Galerii Warsztat na zwiedzanie ekspozycji i pieczenie pierników od godziny 18 do 24. Podczas Nocy Muzeów na wszystkie wystawy i imprezy muzealne wstęp jest wolny.

Wystawa czynna:

poniedziałek 8.00-15.00

wtorek 8.00-18.00

środa, czwartek, piątek 8.00-15.00

sobota – nieczynne

niedziela 16.00-19.00

Informacje i rezerwacje: tel. 797 120 224

 

logo_swiat_torunskiego_piernika   nowe_logo   kopernik-logo

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj