Sofa Hover, projekt: Tomek Rygalik, producent: Profim Sofa Hover, projekt: Tomek Rygalik, producent: Profim
pobierz pliki:

POLISHED UP. DESIGN FROM POLAND

13-19.01.2014. Polished Up to wystawa przygotowana na prestiżowe targi w Kolonii.

Z Nowym Rokiem Muzeum Regionalne w Stalowej Woli rusza z nową, eksportową wystawą dizajnu POLISHED UP. Pierwszą odsłoną wystawy będą prestiżowe targi w niemieckiej Kolonii (IMM COLOGNE).

Wystawa POLISHED UP. DESIGN FROM POLAND jest kontynuacją projektu Unpolished (www.unpolished.pl), którego liczne odsłony z powodzeniem prezentowane były w ciągu ostatnich trzech lat w Azji oraz na największych europejskich festiwalach poświęconych dizajnowi. Trud organizacyjny podjęło Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, przy współpracy z Instytutami Polskimi zagranicą, natomiast kuratorami wystawy są eksperci i autorytety w dziedzinie polskiego i światowego dizajnu: Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz projektant Paweł Grobelny.

Wystawa Unpolished skupiała się na postawach projektowych pokolenia, które dorastało w dobie przemian politycznych i transformacji gospodarczej. Młodzi projektanci postanowili samodzielnie projektować, produkować i promować swoje produkty. Pięć lat później ci sami projektanci i ich młodzi koledzy z powodzeniem współpracują już z przemysłem, wdrażając do produkcji lub profesjonalnie wytwarzając we własnym zakresie wzory, które dowodzą nie tylko umiejętności projektowych, lecz także znajomości technologii, współpracy w zespołach i rozpoznania rynku. Wdrożone projekty prezentuje wystawa POLISHED UP.

Kryterium, jakie zastosowali kuratorzy wybierając obiekty na wystawę, to właśnie współpraca między projektantem a producentem, świadoma decyzja o wspólnym ryzyku wypuszczenia na rynek przedmiotu adresowanego do określonej grupy odbiorców. Choć grupa docelowa często jest elitarna, choć wybranym produktom daleko do określenia „masowy”, są jednak dowodem, że polski rynek zmienia się i dojrzewa. Wystawa jest także dowodem, że dochodzi do bardzo ciekawych wdrożeń, które stanowią finał współpracy między polskimi projektantami a polskimi producentami. Nie wszystkie prezentowane projekty to wyroby wielkich fabryk, niektóre wciąż są produkowane w limitowanych seriach przez autorów. Jednak ci projektanci, którzy sami podjęli trudy produkcji, wiedzą jak się do tego zabrać i jak swoje wyroby dystrybuować. Polished Up to subiektywny kuratorski wybór, który nie ma za zadanie pokazać, jaka jest sytuacja designu w Polsce. To zaledwie wycinek, lecz zdaniem kuratorów znaczący i wart uwagi. Przez te 5 lat nie zmieniło się jedno - polscy projektanci wciąż myślą prosto, mają poczucie humoru, nadal doceniają naturalne materiały, flirtują z rzemiosłem i tradycją.

Projektanci/producenci: Małgorzata Knobloch i Igor Wiktorowicz (Witamina D), Bartosz Mucha/Poorex, Tomasz Augustyniak/Delivie, Jan Kochański/Delivie, Mikołaj Wierszyłłowski/NOTI, Grupa TABANDA, Nonegrupa (Tomasz Krzempek, Maria Szaban)/Terma, Paweł Jasiewicz, Magdalena Chojnacka (Bongo Design), Design Lab, MOWO/Marmorin, Beza Projekt/Vox, Karina Marusińska/Vox, Tomek Rygalik/Profim.

Organizatorzy wystawy: Instytut Polski w Düsseldorfie, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) Konsulatu Generalnego RP w Kolonii, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Informacje ze strony muzeum: Anna Szlązak Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj