Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku

Wstrzymał słońce, ruszył ziemię... czy tylko tym wsławił się Mikołaj Kopernik? Nie każdy wie, że był on prawdziwym człowiekiem renesansu. Jakie dziedziny znalazły się w kręgu jego zainteresowań? Czym się zajmował poza astronomią, z którą jest identyfikowany?

Odpowiedzi na te pytania daje interaktywna, multimedialna wystawa z Muzeum Okręgowego w Toruniu, która w nowoczesny i atrakcyjny sposób prezentuje życie Mikołaja Kopernika i jego epokowe odkrycie. Wnętrza zaaranżowane zabytkami - ceramiką, naczyniami klepkowymi, monetami, strojami - ukazują życie codzienne mieszczan toruńskich drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku.

Zwiedzający będą mogli spróbować fachu średniowiecznego skryby - czeka tam na nich gęsie pióro i atrament. A jeśli zechcą znaleźć się w symulatorze księżycowego łazika- i taka atrakcja znajdzie się na wystawie.

Zwiedzając wystawę poznajemy kolejne etapy życia wielkiego polskiego astronoma, obserwujemy średniowieczny Toruń oraz ówczesne urządzenie kamienicy, nazywanej dziś Domem Mikołaja Kopernika. Każdy ze zwiedzających ma szansę dowiedzieć się, co mogło znajdować się na stole młodego astronoma oraz jakie w jego czasach nosiło się stroje i buty. Będzie nawet szansa przymierzenia mieszczańskiej sukni lub dotknięcia tkanin w zaaranżowanym kantorze kupieckim.

Ekspozycja przypomina także o dokonaniach Kopernika w ekonomii, i geometrii. W jaki sposób? Prezentując galerię XVI-wiecznych monet i dając gościom możliwość wytłoczenia własnego pieniądza. A że Kopernik był również duchownym i lekarzem, w przestrzeni ekspozycyjnej znalazło się miejsce na kącik sacrum oraz stoisko aptekarskie, gdzie korzystając z dawnych receptur, będzie można samodzielnie przygotować mieszankę leczniczych ziół.

Nie należy zapomnieć tu o najważniejszym – obserwacjach nieba. Wystawa stwarza wyjątkową okazję obejrzenia instrumentów pomiarowych oraz kopii rewolucyjnego dzieła Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".

Punktem kulminacyjnym wystawy jest „przeniesienie" zwiedzającego w wykreowaną przestrzeń kosmiczną, co daje okazję do spojrzenia na ruchomy układ heliocentryczny z wyjątkowej perspektywy.

Wystawa Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku to świetna propozycja dla szkół, gdyż towarzyszy jej szeroka obudowa edukacyjna. Udział w lekcji muzealnej na tej ekspozycji będzie z pewnością ciekawym uzupełnieniem szkolnych zajęć, dla dzieci natomiast okazją do „dotknięcia" życia w XV wieku, jakże innego od naszych czasów.

 

Wystawa dostępna od 11 marca do 6 maja 2013

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Galeria Warsztat, ul. Hutnicza 17

Więcej informacji: Aneta Garanty 15 8448556 w. 11

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj