S. Norblin, Poganiacz bydła, olej na płótnie S. Norblin, Poganiacz bydła, olej na płótnie

NORBLIN ZZA OCEANU

Niezwykła i jedyna taka kolekcja prac Stefana Norblina w Polsce, a w niej m.in. portret Generała Douglasa MacArthura, czy wielkoformatowe płótna maharadży na koniu i jego sługi, na nowo zagoszczą w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

10 marca – 21 kwietnia 2013

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli                  ul. Sandomierska 1

 

Po sukcesie wystawy „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny” w 2011, Muzeum Regionalne stało się centrum badawczym nad sylwetką artysty. W 2012 roku, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się zakupić do kolekcji muzealnej kilkanaście obrazów, które dotychczas posiadała Fundacja Polska w San Francisco. I właśnie te prace powstałe w USA, ale także w Indiach, znów będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum. Ekspozycja zostanie wzbogacona multimediami (m.in. znana i lubiana podłoga interaktywna imitująca basen w indyjskim pałacu), a także prezentacją nowych odkryć dotyczących życia tego wszechstronnego artysty. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną także akwarelki pędzla Norblina, które przekazał muzeum niemiecki badacz Claus Ullrich Simon. Wspaniała przygoda z Norblinem trwa nadal!

Stefan Norblin (1892-1952), malarz, portrecista przedwojennych elit, ponadto grafik, twórca plakatów, ilustrator, projektant strojów teatralnych – wszechstronny artysta dwudziestolecia międzywojennego, działający głównie w Warszawie. Po 1939 r. przez Rumunię i Irak wraz żoną aktorką Leną Żelichowską znalazł się w Indiach, gdzie między 1941 a 1946 rokiem ozdobił kilka rezydencji maharadżów, m.in. ogromny Pałac Umaid Bhawan w Jodhpurze. Wielkie malowidła ścienne i na płótnie w stylistyce art déco umiejętnie połączył z mitologią hinduską, portretował władców, projektował wnętrza – tym samym pozostawił największy zbiór sztuki polskiej w Azji. W 1946 r. wraz żoną i synem dotarli do San Francisco. Artysta nadal malował, głównie portrety znanych Amerykanów i Polonii, aż do swojej tragicznej śmierci w 1952 r.

 

Kurator wystawy: Anna Szlązak

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj