W powietrzu, na lądzie i morzu.

 Kurator, aranżacja: Jakub Woynarowski

75 lat temu Sejm przyjął plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego – największej polskiej inwestycji okresu dwudziestolecia międzywojennego, która trwale zmieniła gospodarczy obraz Polski. Szlachetna idea, przyświecająca pomysłodawcom i budowniczym COP-u oraz wytrwałość, z jaką ją realizowano, inspiruje po dzień dzisiejszy. Także artystów, którzy czerpiąc z przeszłości, przekładają ją na język nowoczesnej sztuki. Nowa wystawa w Muzeum Regionalnym, autorstwa pochodzącego ze Stalowej Woli Jakuba Woynarowskiego, odwołuje się do zagadnień związanych z historią Centralnego Okręgu Przemysłowego, będąc jednocześnie próbą jego upamiętnienia i przypomnienia. To dawna idea przedstawiona w innowacyjnej formie na wskroś współczesnych prac i instalacji. Wystawie będzie towarzyszyć publikacja - komiks, stanowiąca tematyczne uzupełnienie ekspozycji, związanej z obchodami 75 rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Punkt wyjścia dla wystawy stanowią wątki związane z historią Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz Stalowej Woli – ostatniego z polskich miast, które przed rokiem 1939 zaprojektowano i budowano od podstaw.

Pomimo że koncepcje przedwojennych architektów przeszły już do historii, do dziś zwracają one uwagę nowoczesnością rozwiązań, umiejętnie łączących wizję ekologicznego miasta-ogrodu, a zarazem wysokiej klasy ośrodka przemysłowego z wymogami ówczesnej strategii wojennej. Lokalizacja osiedla w środku lasu podnosiła nie tylko estetykę przestrzeni mieszkalnej – ułatwiać miała również kamuflaż w wypadku ataku nieprzyjaciela. Jako ciekawostkę o symbolicznym znaczeniu potraktować można fakt, że przed wojną każda stalowowolska rodzina mogła mieć do dyspozycji zarówno radioodbiornik, jak i schron przeciwlotniczy.

W historii Stalowej Woli splatają się zatem dwa zasadnicze wątki, które w symboliczny sposób można odnieść również do globalnych dziejów ludzkiej cywilizacji: konfrontacja dzikiej natury i nowoczesnej technologii oraz zderzenie technologicznej utopii z machiną wojenną. Tą walkę żywiołów doskonale oddaje lapidarne sformułowanie pochodzące z przedwojennego sloganu: „W powietrzu, na lądzie i morzu". W słowach tych pobrzmiewa odwieczna ambicja człowieka, by zapanować nad światem, a zarazem zagrożenie ze strony trudnych do okiełznania nie-ludzkich sił.

W ramach wystawy napięcie to zostało wyrażone za pośrednictwem graficznej narracji, wykorzystującej abstrakcyjną symbolikę – podobnie, jak czynił to El Lissitzky w swojej przedwojennej suprematystycznej bajce „O dwóch kwadratach", będącej historią walki „nowego" ze „starym", a zarazem konfrontacji dobrze znanej rzeczywistości z niewiadomą, która wyłania się z nowego porządku.

 Jakub Woynarowski (1982) – rysownik, designer, niezależny kurator; realizuje filmy, animacje, instalacje. Podejmuje działania site-specific w przestrzeni miejskiej. Autor eksperymentalnych komiksów (Hikikomori, Historia Ogrodów, Maszyny samotnicze, Gizela 1989). Mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Animacji prof. Jerzego Kuci – 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie; obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego. Swoje prace publikował w Lampie, Ha!art, Autoportrecie, Exclusivie, POKA POKA oraz na stronach Art Bazaar, Liternet i Piana Magazine. Współtwórca graficznej powieści Żołnierze (z Juliuszem Strachotą). Autor albumu Manggha według esejów Feliksa Jasieńskiego, i zeszytu The story of gardens, opublikowanego nakładem łotewskiego wydawnictwa Kuš! Uczestniczył w eksperymentalnych projektach filmowych m.in. Wilhelma Sasnala (Opad) i Zenona Fajfera (Primum Mobile). Członek filmowego think tanku RESTART. Autor teoretycznych opracowań na temat story artu; publikował m.in. na łamach Ha!artu, MOCAK Forum i Tygodnika Powszechnego. Kurator projektu Orbis Pictus; współorganizator targów Krótkie Historie. Współpracował m.in. z TVP Kultura, F2F TV, MFK w Łodzi, MFKK Ligatura w Poznaniu, Małopolskim Instytutem Kultury, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Korporacją Ha!art.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 30 września do 28 października 2012 roku.

Galeria Warsztat, ul. Hutnicza 17 (budynek wystawy „COP dla przyszłości")

czynne: wtorek 8.00-18.00; środa, czwartek, piątek 8.00-15.00; niedziela 16.00-19.00; poniedziałek, sobota - nieczynne

Dodatkowe informacje:

Joanna Wójcik

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 15 844 85 56

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj