Rozwadów – miasto ze wspomnień – wystawa w 320. rocznicę lokacji.

  • data:
  • kurator:
  • inne:

Ekspozycja przypomina utrwalone na starych fotografiach i pocztówkach wydarzenia, obrazy i epizody z historii Rozwadowa i jego mieszkańców. Miasteczko, założone przez Gabriela Rozwadowskiego na gruntach wsi Charzewice, mocą przywileju wydanego przez Jana III Sobieskiego w 1690 roku, widniało na mapach do roku 1973, kiedy to włączone zostało do rozrastającej się aglomeracji miejskiej Stalowej Woli.

  • Drukuj
  • E-mail

Ekspozycja przypomina utrwalone na starych fotografiach i pocztówkach wydarzenia, obrazy i epizody z historii Rozwadowa i jego mieszkańców. Miasteczko, założone przez Gabriela Rozwadowskiego na gruntach wsi Charzewice, mocą przywileju wydanego przez Jana III Sobieskiego w 1690 roku, widniało na mapach do roku 1973, kiedy to włączone zostało do rozrastającej się aglomeracji miejskiej Stalowej Woli.

Do tej pory bohaterem wystaw i albumów, przygotowywanych przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, była głównie architektura miast -Rozwadowa i Stalowej Woli. Tym razem jest inaczej. Po raz pierwszy zabytki schodzą na dalszy plan.

Na starych, urokliwych fotografiach obiekty architektoniczne stają się tłem dla podążających do pracy ludzi, przejeżdżających samochodów i bawiących się dzieci; ulice, place, pomniki i domy, także te, które z czasem uległy przebudowie lub rozbiórce – pozostają na dalszym planie.

Celem wystawy jest pokazanie ulotności chwili, impresji z życia Rozwadowa, okruchów zdarzeń oraz atmosfery specyficznego, kiedyś wielokulturowego ośrodka handlowego. Ze zdjęć spoglądają na nas dawni mieszkańcy miasteczka, przedstawiciele różnych warstw społecznych i zawodów, żyjący tu na przestrzeni dwóch stuleci.

Zwiedzający staną się świadkami wjazdu na stację kolejową pierwszego pociągu. Zostaną uczestnikami ważnych wydarzeń i uroczystości zorganizowanych przez lokalne organizacje kulturalne, oświatowe, sportowe.

Wielkoformatowość wyeksponowanych na wystawie zdjęć wyjaśnia ich tajemnicę, prawdę i urodę, bowiem fotografia widziana nawet wiele razy, dopiero przy powiększeniu ukazuje fascynujący szczegół.

Wystawa, choć nie w pełni oddaje wygląd miasta i całe bogactwo życia społecznego i kulturalnego jego mieszkańców, ma niewątpliwe walory poznawcze. Prezentacja ta jest szkicem do portretu dawnej społeczności. Widzimy tu zarówno podobizny osób znanych, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić dzieje miasta, jak i osób „zwyczajnych", nieznanych szerszemu ogółowi.

Na wystawie znalazło się ok. 100 zdjęć i pocztówek pochodzących ze zbiorów Muzeum Regionalnego i od osób prywatnych. W większości zbiory te nigdy nie były publikowane. Ekspozycja jest okazją, by skarby te obejrzała szersza publiczność.

Szczególne miejsce na wystawie zajmują fotografie wykonane przez burmistrza Rozwadowa Klaudiusza Krzehlika wykonane w latach 1940-1944, oraz powojenne fotografie, których negatywy odnaleziono przypadkowo w nieczynnym gabinecie lekarskim.

Zakres chronologiczny prezentowanych obrazów obejmuje prawie całe stulecie, od końca wieku XIX, do schyłku lat 70. XX w.

Większość zdjęć pochodzi z okresu międzywojennego, kiedy to fotografia znacząco zyskała na popularności i stała się bardziej dostępna. Niewielka ilość wykorzystanych zdjęć jest sygnowana; spora ich część to anonimowe fotografie amatorskie.

Prezentowana wystawa stanowi podróż nie tylko przez dzieje miasta i jego mieszkańców, ale również przez historię fotografii, daje bowiem możliwość zaobserwowania jak zmieniała się sama fotografia – od zdjęć starannie upozowanych w atelier zakładu fotograficznego do ujęć wykonanych w plenerze i fotografii o charakterze reportażowym.

Ekspozycja stanowi swoistą „podróż sentymentalną w czasie" dla obecnych i byłych mieszkańców Rozwadowa, którym historia rodzinnego miasta nie jest obojętna.

archiwum wystaw 2010

Z potrzeby serca. Boże Narodzenie w sztuce nieprofesjonalnej. Wystawa etnograficzna.

Na ekspozycji zostanie pokazana twórczość czterdziestu uznanych polskich artystów niedyplomowany ...

Oiko Petersen, Downtown Collection

Fascynujący świat. Uznanie i nagroda dla Dostępnego Muzeum. ...

Wczesne wieki średniowiecza. Wystawa archeologiczna.

Jak wyglądała codzienność wczesnośredniowiecznej wsi i grodu? Czym się charakteryzowały ówcz ...

Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani

Do 30 listopada 2010 w budynku dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przy ul. Ofiar Ka ...

Mikrus - auto, któremu nie pozwolono dorosnąć

Na stalowowolskiej wystawie pokazano dwa odrestaurowane egzemplarze Mikrusa i jeden egzemplarz Meduz ...

ChopinART

Wystawa zorganizowana w ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010. ...

Dziecinada - polski dizajn dla dzieci

Wystawa współczesnego polskiego wzornictwa dla dzieci ...

Unpolished 4 i 5 – Kopenhaga

wystawy polskiego designu w Kopenhadze ...

Rozwadów – miasto ze wspomnień – wystawa w 320. rocznicę lokacji.

Ekspozycja przypomina utrwalone na starych fotografiach i pocztówkach wydarzenia, obrazy i epizody ...

Unpolished 2 i 3 – Berlin i Neumünster

W dniu 9 czerwca 2010 r. na znanym w całej Europie festiwalu designu DMY w Berlinie, który w tym r ...

Polska Folk w Belfaście

Sukces wystawy „Polska Folk" w Belfaście!  ...

Książęca kolekcja

skarby ze zbiorów fundacji Czartoryskich w Krakowie. ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj