Grafiki Rembrandta van Rijna

Kolekcja sławnych, owianych legendą akwafort holenderskiego geniusza doby baroku, przybywa do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli w jubileuszowym roku 400-lecia urodzin artysty.

W dorobku artystycznym Rembrandta, oprócz fascynujących od stuleci obrazów, znajduje się 300 prac graficznych. Wykonane zostały w technice akwaforty, z niezwykłą jak na tamten czas precyzją. Miedziane płyty, które sporządził artysta jako matryce tych grafik, mają swoją niezwykła historię. Po śmierci malarza popadły w zapomnienie i zaginęły. Dopiero po dwustu latach, dzięki uporowi dwóch XIX- wiecznych indywidualności francuskiego świata sztuki - rytownika i grafika Amanda Duranda oraz dyrektora Luwru Georgesa Duplessisa – niektóre z nich zostały odnalezione, odrestaurowane i mogły przetrwać aż do naszych czasów.

Ówcześnie istniejące płyty miedziorytnicze Rembrandta były tak zabrudzone i podrapane, że odtworzenie grafik graniczyło z niemożliwością. Durand mozolnie opracował specjalną technikę konserwacji i odtworzenia pierwotnego stanu. Udało się to zrobić w latach 1865-1867. Odbitki zrobione przez Amanda Duranda były wykonane na niezwykle wartościowym papierze czerpanym i jest to jedna z wielu przyczyn dla których uchodzą za nieprześcignione w swojej świetności i czystości.

Prezentacja 278 oryginalnych rycin Rembrandta van Rijna z późnej edycji 1865 według Amanda Duranda w to pierwsza w Polsce tak wielka ekspozycja dorobku miedziorytniczego XVII-wiecznego genialnego artysty.

Wśród tematów prezentowanych grafik dominują najbardziej charakterystyczne dla zainteresowań Rembrandta. Oglądać można jego sławne autoportrety, sceny rodzajowe, holenderskie pejzaże, motywy biblijne, wizerunki znamienitych mieszczan i zwykłych żebraków. W każdej z prac dostrzec można artyzm ich twórcy polegający m.in. w mistrzowskim wyczuciu perspektywy, doskonałości kompozycji, przenikliwości w przedstawieniu portretowanych osób czy ekspresyjności scen rodzajowych. W zestawie prac, które oglądać można na wystawie znajdują się dzieła uważane za najbardziej spektakularne osiągnięcia w dorobku artysty w dziedzinie grafiki.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn urodził się 15 lipca 1606 r. w Lejdzie. Holenderski malarz, grafik i rysownik, mistrz operowania światłem, znakomity portrecista, pozostawił po sobie około 700 obrazów olejnych, 300 grafik i około 2000 rysunków. Sztuka graficzna Rembrandta znalazła naśladowców już za jego życia, a echo tych rycin pojawia się w sztuce do dzisiaj. Jego słynne akwaforty, wykonywane z niezwykłą jak na tamte lata precyzją; obecnie należą do najbardziej poszukiwanych dzieł sztuki na całym świecie. Zmarł 4 października 1669 r. w Amsterdamie.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj