Muszle i minerały - wystawa ze zbiorów Muzeum Przyrodniczego w Krakowie

Muzeum zaprasza na ekspozycję zatytułowaną Muszle i minerały, ze zbiorów Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie.

Muszle zawsze fascynowały swą urodą człowieka. Kto z nas, przechadzając się brzegiem morza, nie schyli się po błyszczącą w wodzie muszelkę? W różnych wodach znajdujemy najprzeróżniejsze okazy muszli. Niektóre z nich przed wiekami człowiek wykorzystywał nawet jako... pieniądze. Służyły jako narzędzia, przedmioty użytkowe, jako motywy zdobnicze, przedmioty artystyczne wreszcie jako obiekty badań naukowych. Muszle morskie były i są obiektem kolekcjonerstwa.

Wystawa ukazuje wspaniałe okazy i przynosi niezwykle ciekawe informacje o świecie muszli i mięczaków.

Minerały występują w Polsce w kilkuset odmianach, z czego kilkadziesiąt może być ozdobą prywatnej kolekcji lub zbiorów muzealnych – kamienie półszlachetne i szlachetne, może bez tych najdroższych, lecz o niewątpliwej urodzie.

Naukowcy zajmują się ich opracowywaniem, opisaniem, określają zastosowania, przemysł zużywa miliardy ton surowców mineralnych, wciąż poszukuje się nowych złóż.

Rodzaje skał wiążą się z geologiczną przeszłością Ziemi. Kamień stanowił pierwsze narzędzie w rękach homo sapiens i wciąż jest niezastąpiony w różnych dziedzinach życia.

Wystawa odkrywa przed nami piękno, pożytki i tajemnice minerałów występujących w Polsce.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj