Program edukacyjny do wystawy „Świat stawonogów”

LEKCJE MUZEALNE

Nasi mali sąsiedzi

Zajęcia są propozycją animowanego spaceru po ekspozycji oraz warsztatów plastycznych. Bohaterem naszych zajęć stanie się krab Filomen, pacynka, która odpowie na wiele pytań m.in.: Co to są skamieniałości i czego dzięki nim możemy się dowiedzieć? Jak niektóre zwierzęta chronią się przed niebezpieczeństwem? Gdzie mieszkają i co jedzą wybrani przedstawiciele stawonogów? W jaki sposób się poruszają i rosną? Podczas warsztatów nie zabraknie dobrej zabawy na piaszczystej plaży, gdzie odszukamy skorupiaki, muszle i inne skarby natury, oraz rozwijających zabaw ruchowych, podczas których uświadomimy najmłodszym, jak bogaty jest świat zwierząt, pokażemy różnice w wyglądzie, sposobie poruszania, jedzenia oraz środowiska, w którym żyją.

WARSZTATY

W świecie stawonogów:

Małe, duże, o różnej budowie i kształcie zwierzęta niespotykane na co dzień staną się inspiracją do twórczych działań. Na zajęciach stworzymy swój świat stawonogów, rzeźbiąc, wyklejając lub zaginając papier w technice origami. Wybór techniki dostosujemy do wieku uczestników.

Materiały: kolorowe papiery, glina, szary papier, nożyczki, kleje, farby.

Ewolucja – rewolucja

Punktem wyjścia naszych warsztatów będzie słowo ewolucja, natomiast podczas nich  dokonamy rewolucji. Praca będzie polegała na stworzeniu ,,stawonoga”, którego kształt podczas całej naszej pracy będzie ewoluował, przechodząc z rąk do rąk kolejnych uczestników. Warsztat ma na celu nie tylko zwrócić uwagę na temat ewolucji, ale przede wszystkim pobudzić wyobraźnię, odciąć od schematycznego myślenia, zapewnić dobrą zabawę. Prace będziemy wykonywać w niewielkich grupach techniką rysunkową bądź rzeźbiarską.

Materiały: glina, narzędzia rzeźbiarskie, kartki papieru, ołówki, zdjęcia stawonogów

Mali hodowcy

Uczestnicy poznają naturalne środowiska życia wybranych zwierząt oraz warunki, jakie musieliby spełnić przy hodowli jednego z nich. Zastanowimy się, w jaki sposób przygotować terrarium, by zwierzątko czuło się w nim dobrze. Odpowiemy na pytania dotyczące wielkości, temperatury, wilgotności, elementów roślinnych, jakie będą odpowiednie. Wyobraziwszy sobie, jak mógłby wyglądać nowy dom wybranego stawonoga, dzieci budują małe terrarium, z zastępczych materiałów. Częścią warsztatów jest również pogadanka połączona z zabawą na temat opieki nad wymyślonym zwierzakiem, podczas której dzieci stworzą menu, wybierając odpowiednie przykłady z barwnych ilustracji.

Materiały: pudełka z foli przezroczystej, piasek, suche liście, rośliny, kora, plastelina, papier

Miejsce: Hala Warsztatów obok Zespołu Szkół nr 1, ul. Hutnicza 17

Rezerwacje: tel.  797 120 224 (w godz. 8.00-15.00)

Prowadzenie:

Dominika Zborowska – edukator, artysta plastyk, kulturoznawca