Program edukacyjny do wystawy „Teodor Axentowicz – Ormianin polski w Paryżu, w Krakowie, w Zakopanem…"

LEKCJE MUZEALNE

Świat w oczach artysty – twórczość Teodora Axentowicza

Twórczość  Teodora Axentowicza, artysty o ogromnej wrażliwości, czołowego reprezentanta młodopolskiej sztuki inspirowanej rodzimym folklorem, stanie się punktem wyjścia, by poruszyć tematy związane z dziedziną sztuki oraz etnografii.

Na zajęciach poznamy Teodora Axentowicza jako wybitnego portrecistę. Na swoich płótnach uwieczniał bliskich, rodzinę, przyjaciół. Malował portrety reprezentacyjne, zyskując przydomek portrecisty salonowego. Wizerunki znanych osobistości tamtych czasów, pojawiające się na jego portretach pozwolą nam opowiedzieć o ówczesnym życiu kulturalnym i politycznym.

Fascynacja malarza rodzimym folklorem znalazła swój wydźwięk w wielu przedstawieniach postaci chłopów, malowniczych obrzędów, surowych obyczajów. Dzięki temu odkryjemy również jedną z wielu grup etnicznych: Hucułów z ich bogatą tradycją i obrzędowością.

Podczas spotkania zapoznamy się także z warsztatem artysty, przypomnimy techniki artystyczne, stworzymy analizę wybranego dzieła sztuki.

Zdobytą wiedzę usystematyzujemy oraz utrwalimy dzięki ciekawym kartom pracy.

Mały Sherlock Holmes. Na tropach artysty – Ormianina

Na chwilę zamienimy się w detektywów. Będziemy rozwiązywać szereg łamigłówek, rebusów i gier. Rozszyfrujemy artystę Teodora Axentowicza. Odkryjemy, jakim był człowiekiem i kim była jego rodzina. Podczas zabaw dowiemy się także dużo o Armenii – kraju, z którym artysta był związany. Podczas zajęć będziemy tworzyć własne, oryginalne, wrażeniowe pamiętniki życia artysty.

KO-LEKCJA: Teodor Axentowicz

Aktywne zwiedzanie wystawy prac wielkiego XIX-wiecznego malarza. Zamiast tradycyjnego oprowadzania, proponujemy wspólną przygodę, polegającą na dyskusji, wymianie spostrzeżeń, rozwiązywaniu zadań. Niech wyobraźnia zwiedzającego stanie się prawdziwym muzealnym odkrywcą. Ta forma zwiedzania nie jest skoncentrowana na jednym, wybranym zagadnieniu – temacie, ale prezentuje szeroko zagadnienia artystyczne.

Teodor Axentowicz - ilustrator

Teodor Axentowicz to nie tylko wspaniały malarz. Znana jest również jego twórczość z dziedziny rysunku, ilustracji. Artysta współpracował jako ilustrator z poczytnymi paryskimi czasopismami Le Monde Illustré, L'Illustration i Figaro. Na warsztatach poznamy przykłady ilustracji ukazujących się w różnych czasopismach, a w głównej części wykonamy ilustracje do wybranego  z nich.

Twórczość a odtwórczość

Wielu artystów w swojej twórczości podejmuje się w celach zarobkowych wykonywania kopii obrazów. Tak było w przypadku Teodora Axentowicza: malował kopie obrazów dawnych mistrzów, m.in. Botticellego, Tycjana i Halsa. Na zajęciach spróbujemy stworzyć  kopie jednego z dzieł, poznając tym samych techniki malarsko-rysunkowe.

Pastelowe wariacje

Na zajęciach wcielimy się w rolę eksperymentatorów barw i stworzymy artystyczne laboratorium, gdzie będziemy malować na bardzo różnych i nietypowych podłożach malarskich, takich jak chociażby papier ścierny.

Materiały: pastele, papier ścierny i inne podłoża malarskie.

Portret z maską

Maski często pojawiały się na dawnych płótnach, możemy je również odnaleźć w twórczości Teodora Axentowicza. Warsztaty przybliżą uczestnikom historię, symbolikę i rolę, jaką spełnia maska, a w dalszej części zajęć stworzymy własne maski.

Materiały: masa papierowa, farby, dodatki pasmanteryjne.

Gliniane obrazy

Glinorytem posługiwał się w swej twórczości również i Teodor Axentowicz. Podczas warsztatów uczestnicy poznają technikę glinorytu i samodzielnie wykonają własną matrycę i odbitki.

Materiały: glina, narzędzia do grafiki, papier ksero, farba drukarska.

Spoza obrazu…

…czyli spojrzenie oczyma sportretowanej postaci. Co postać mogła zobaczyć, oglądając rzeczywistość z perspektywy płótna? Co mogłaby powiedzieć o nas? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedzi, tworząc portrety nas samych, ale widzianych oczyma postaci z innego stulecia. Materiały: kartony, pastele, farby.

Rezerwacje: 797 120 229, 15 844 85 56 wew.21 (warsztaty),  15 842 00 42, 15 844 85 56 wew.15 (lekcje)

Prowadzenie:

dr Edyta Lisek-Lubaś – edukator, artysta plastyk, surdopedagog, tyflopedagog