Program edukacyjny do wystawy „Teodor Axentowicz – Ormianin polski w Paryżu, w Krakowie, w Zakopanem…"

Wystawie „ Teodor Axentowicz” towarzyszy bogaty program edukacyjny, adresowany do szerokiego grona odbiorów: dzieci i młodzieży szkolnej, dorosłych, rodzin oraz osób niepełnosprawnych.

Twórczość Teodora Axentowicza, artysty o ogromnej wrażliwości, czołowego reprezentanta młodopolskiej sztuki inspirowanej rodzimym folklorem, stanie się punktem wyjścia, by poruszyć tematy związane z dziedziną sztuki, kultury, etnografii oraz historii.

Spotkania na ekspozycji przygotowane dla młodzieży i dorosłych, podczas których zaprezentujemy drogę twórczą wybitnego malarza przełomu XIX/XX wieku, będą okazją, by poruszyć wiele wątków w jego twórczości: od tematyki związanej z rodowymi, ormiańskimi korzeniami twórcy, po prace przybliżające tematykę Hucułów – zapomnianej nieco grupy ludności zamieszkującej przez wieki ziemie Rzeczpospolitej i wywierającej niebagatelny wpływ na rozwój jej kulturowości.

Podczas innej lekcji pokażemy, jak odczytywać, opisywać i analizować dzieła malarskie. Będzie to niewątpliwie doskonałe ćwiczenie przed zadaniami opisu obrazów na egzaminach gimnazjalnych oraz maturalnych.

Dla młodszych odbiorców proponujemy aktywne zwiedzanie. Zamiast tradycyjnego oprowadzania przeżyjemy wspólną przygodę polegającą na dyskusji wymianie spostrzeżeń, rozwiązywaniu zadań, łamigłówek, niczym Sherlock Holmes, jak zresztą zapowiada tytuł jednej lekcji: „Mały Sherlock Holmes. Na tropach artysty – Ormianina.”

Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym to propozycja animowanego spaceru po ekspozycji, gdzie nasz bohater „Pan Talent” w przystępny sposób przybliży postać omawianego artysty. Naszą opowieść zaczniemy od podstaw, czyli pytań: czym jest talent, artysta, obraz, malarstwo, portret…?

Dla wspomnianych grup wiekowych przygotowane zostały również warsztaty plastyczne. W części artystycznej najmłodsi stworzą portrety członków swojej rodziny, wcielą się w rolę modela, a innym razem w postaci z obrazu, stając się jego częścią. Starsze dzieci, młodzież oraz osoby z niepełnosprawnością zmierzą się z trudną pracą ilustratora oraz kopisty. Poznają nowe techniki, malując na nietypowych podłożach, oraz te tradycyjne, jak glinoryt, którym posługiwał się sam Teodor Axentowicz.

W czasie trwania wystawy, w jedną wybraną niedzielę miesiąca, zapraszamy na warsztaty rodzinne. W ramach spotkań proponujemy warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy wykonają portrety bliskich oraz wcielą się w role postaci uwiecznionych na obrazach Taodora Axentowicza.

Więcej informacji na temat zajęć na naszej stronie w zakładce: edukacja.