Fragment okładki z ilustracją Katarzyny Boguckiej Fragment okładki z ilustracją Katarzyny Boguckiej

E-GROSIK. NOWA EDYCJA OD MARCA.

Rusza III edycja cieszącej się wielkim zainteresowaniem oferty edukacyjnej E‑grosik. Składają się na nią warsztaty muzealne z wykorzystaniem animacji, prezentacji, specjalnej publikacji dydaktycznej oraz gier planszowych, których celem jest zwiększenie poziomu wiedzy ekonomicznej, poznanie historii pieniądza i podstaw przedsiębiorczości u dzieci w wieku 6-12 lat.

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, co to są pieniądze i skąd się wzięły, jak zmieniały się środki płatnicze na polskich ziemiach na przestrzeni wieków, poznają wygląd monet i banknotów, które dawno wyszły z użycia.

Wyjaśnimy też kilka podstawowych pojęć związanych z ekonomią. Odpowiemy na wiele pytań, m.in.:

• Co to jest handel?
  • Czym charakteryzował się tzw. handel wymienny?
  • Jakimi pieniędzmi posługiwano się w Polsce, zanim pojawił się złoty?
  • Kto wymyślił złotego?
  • Kiedy wprowadzono do obiegu banknoty?
  • W jakich okolicznościach powstała Stalowa Wola?
  • Co to jest skarb państwa?
  • Czym były denary, a czym dukaty?
  • Co mówią znaki i obrazy, które znajdują się na współczesnych monetach i banknotach?

Zajęcia będą również okazją, by poznać początki Stalowej Woli i okoliczności jej powstania, dzięki ekspozycji: COP dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura.

Do podsumowania wiadomości zdobytych podczas zajęć, posłużą animacje, gry, łamigłówki rebusy i krzyżówki. Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy zabawę, dzięki której dowiedzą się, jak wyglądał handel, kiedy nie było jeszcze pieniędzy, oraz poznają różne środki płatnicze.

W części plastycznej warsztatów dzieci po wcześniejszym zapoznaniu się z wyglądem dawnych oraz współczesnych pieniędzy samodzielnie wykonają projekt banknotu oraz monety.