pobierz pliki:

Program edukacyjny do wystawy czasowej WSTAŃ, POLSKO MOJA! I wojna światowa nad dolnym Sanem

NIEpodległość czy NIEwola?

Czym jest wolność, niepodległość, wojna? Odpowiemy na to pytanie, przybliżając historię I wojny światowej na podstawie jej przebiegu w naszym regionie. Uczestnicy zapoznają się z działaniami militarnym, wojennymi zniszczeniami miejscowości nad Sanem. Poznają lokalnych, czasem zapomnianych, bohaterów oraz realia codziennego życia zapisane na kartach dziecięcych pamiętników.Oprowadzanie w oparciu o pewne przedmioty – klucze pozwoli w niestandardowy sposób porozmawiać o wojnie. Natomiast jako podsumowanie zdobytych wiadomości proponujemy przejście ścieżką edukacyjną – quiz, podczas którego m.in. wcielimy się w poszczególnych bohaterów, skompletujemy mundur, udzielimy pierwszej pomocy.

W PRACOWNI

Śladami przeszłości, czyli „wędrówki po wykopaliskach archeologicznych"

W pierwszej części zajęć dzieci mają za zadanie odszukać przy małych „stanowiskach archeologicznych" pośród przedmiotów pochodzących z różnych epok te, które mogłyby pochodzić z czasów I wojny światowej i należeć np. do jakiegoś żołnierza (fotokopie butów, czapek, guzików). Po zakończeniu swych „wykopalisk", przystępują do tworzenia rysunków archeologicznych dokumentujących odkryte znaleziska. Materiały: papier ksero, ołówki, kredki, flamastry.

Palcem po mapie

Uczestnicy zajęć po zapoznaniu się prezentowanymi na wystawie mapami: Królestwa Polskiego, Galicji, Bukowiny i krajów pogranicznych, udadzą się w podróż po mapach dawnych i współczesnej, porównamy granice historyczne ze współczesnym terytorium Polski. Do działań twórczych wykorzystamy współczesną mapę Polski. Dzieci narysują flamastrami na kalce technicznej i podłożonej pod nią współczesnej mapie - podział jaki miał miejsce w czasie zaborów. Materiały: kalka techniczna, kredki, flamastry, mapy.

W świecie dziecięcej zabawy

Warsztaty wykonywania zabawek, jakimi mogły się bawić dzieci podczas I wojny światowej. Dzieci zastanawiają się, czym mogłyby się bawić, w jakie gry grać, gdyby nie miały swoich zabawek, a następnie wykonują zaproponowane przedmioty z przygotowanych materiałów.

Marek Wiatrowicz (lekcje), 15 842 00 42

Dominika Zborowska (warsztaty), 15 844 85 56