program edukacyjny do wystawy "Made in Poland"

Warsztaty muzealne

Ładny czy użyteczny?

Warsztaty będą okazją, by opowiedzieć o wzornictwie przemysłowym. Co kryje się pod tą nazwą i czym zajmuje się ta dziedzina? Odpowiedzi odszukamy na wystawie Made in Poland. Dzieci będą badać za pomocą zmysłów przedmioty codziennego użytku i zastanawiać się nad ich estetyką, funkcjonalnością i celowością. Na co musi zwrócić uwagę projektant, tworząc nowy produkt? Przeanalizujemy kilka z nich pod kątem wyboru formy opakowania, zapachu, wizualizacji graficznej, czyli znaków graficznych, wyboru czcionek oraz koloru. Na zakończenie stworzymy minifabryki wytwarzające ozdobne torby, pamiętając o stronie wizualnej naszego produktu i oczywiście funkcjonalności.

Reklama projektowania – projektowanie reklamy

Zajęcia zwrócą uwagę na rolę reklamy w procesie kształtowania wizerunku danego produktu. Wybierzemy jeden z wystawy, który naszym zdaniem ma najciekawszą identyfikację wizualną, i spróbujemy swoich sił, tworząc dla niego reklamę prasową i billboard. Warsztaty będą również okazją, by porozmawiać o różnych rodzajach reklamy oraz jej mechanizmach. Odszukamy na wystawie przykłady z lat 20., zestawiając je z tym, co proponują nam współcześnie media.

Identyfikacja wizualna

Estetyka i funkcjonalność – te dwie cechy wzornictwa przemysłowego będą nam towarzyszyć podczas proponowanych warsztatów, w czasie których uczestnicy prześledzą proces powstawania i ewolucję wybranych przedmiotów, a następnie staną przed niełatwym zadaniem zaprojektowania całkiem nowej identyfikacji wizualnej oraz kształtu produktu, który już istnieje na polskim rynku. Przedmiot będzie można wybrać spośród prezentowanych na wystawie. W drugiej części zastanowimy się i opracujemy strategię wprowadzenia na rynek nowego produktu.

Polskie fabryki w kolorze!

W fabrykach powstają piękne rzeczy – ceramika, garnki, sztućce, a nawet słodycze! Historia przemysłu polskiego jest niezwykle ciekawa! Podczas zajęć poznamy ważniejsze typowo polskie zakłady i produkty, które w nich powstawały.

Warsztaty plastyczne:

Codzienna – niecodzienna zastawa

Warsztaty są propozycją dla małych projektantów, czyli wszystkich tych, którzy będą chcieli stworzyć oryginalną misę, kubek bądź talerz. Stworzoną zastawę ozdobimy w interesujące wzory. Inspiracją staną się dla nas porcelanowe wyroby z Ćmielowa przedstawiające wieńce winorośli, scenki antyczne, zabytki polskiej architektury.

Materiały: glina, farby, papier, klej, plastikowe talerze i kubeczki

Miejsce: ul. Hutnicza 17

Rezerwacje: 797 120 224