Program edukacyjny do wystawy czasowej "Henryk Rodakowski - malarz arcydzieł"

Warsztaty muzealne:

W świecie obrazów – żywe portrety

Zajęcia przybliżą sylwetkę znakomitego malarza Henryka Rodakowskiego. Dzieci dowiedzą się, jak wyglądała długotrwała praca artysty nad danym dziełem, poznają jego warsztat malarski. Dowiedzą się, co było inspiracją prac artysty, kim są portretowane postaci oraz jakie wydarzenia zobrazował Rodakowski na prezentowanych płótnach. Zamiast tradycyjnego oprowadzania proponujemy dzieciom naukę poprzez zabawę. Podczas niej wykorzystamy „żywe atrybuty wyciągnięte z obrazów" a portretowane postaci, w które spróbują wcielić się uczestnicy warsztatów, przemówią do nas, opowiadając swoją historię. Będzie to również wspaniała okazja, by szerzej poznać zagadnienie, jakim jest sztuka portretu.

Warsztaty plastyczne:

Sztuka portretowania

Dzieci dowiedzą się, co to jest portret oraz jakie mamy ich rodzaje. Kogo przedstawia autoportret? Jaka jest różnica między portretem indywidualnym a zbiorowym? Jakie cechy posiada portret psychologiczny? Czym charakteryzuje się scena rodzajowa i jakich bohaterów przedstawia? Główną część zajęć stanowić będzie próba stworzenia malarskiego portretu psychologicznego, który będzie częścią portretu zbiorowego klasy.

Recepta na portret

Jakich składników potrzebujemy, by stworzyć dobry portret? Podczas warsztatów każdy za pomocą specjalnej receptury wyczaruje portret kolegi czy koleżanki. Materiały: tektury, brystole, pastele, farby, rekwizyty.

Bilety:

wstęp wolny!