Program edukacyjny do wystawy czasowej "SU-45. Fotografie Michała Bisa"

Lekcje:

SK–ŁADNY SKŁAD

Historia kolejnictwa w pigułce, podana uczestnikom w niebanalny ŁADNY! sposób.

Czy lokomotywa, wagony lub tory mogą być inspirujące? Oczywiście! Poznamy podstawowe kolejarskie pojęcia w zupełnie innym, bajkowym świetle.

Lekcja muzealna połączona z działaniami warsztatowymi – składaniem papierowych elementów związanych z koleją.

SU45

Lekcja przybliży historię lokomotywy SU45, stając się jednocześnie pretekstem do pokazania losów rozwadowskiej kolei.

Warsztaty plastyczne:

Koleją na koniec świata

Gdzie możemy dojechać koleją? Co zobaczyć za oknami pędzącego pociągu? W fascynującą podróż, do różnych miejsc zabierze nas lokomotywa SU45 – pełna dziecięcych wspomnień i marzeń. Na zajęciach uczestnicy wykonają pociąg z dużych kartonowych pudełek. Każde pudełko to wagon jednego uczestnika, pełen jego wspomnień i marzeń dotyczących miejsc w których był, lub miejsc gdzie chciałby się znaleźć. Uczestnicy wybierają przedmiot z przygotowanych materiałów: (zdjęć, wycinków z gazet) i przyklejają na boczną ściankę pudełka lub wrzucają do środka. To stanie się początkiem powstałej pracy, którą wykonają następnie na swoich ,,wagonach". Materiały: pudełka, tkaniny, bibuła, papier samoprzylepny, farby, pędzle, pastele, nożyczki, klej, taśma, gazety.

Para buch!

Inspiracją do zajęć związanych z częścią ekspozycji dotyczącą kolei będzie wiersz J. Tuwima „Stoi na stacji lokomotywa". Dzieci po wysłuchaniu całego wiersza zostają podzielone na grupy i każda grupa otrzymuje fragment wiersza w celu zilustrowania go, używając do tego brystolu białego i czarnych flamastrów. W wyniku tych działań twórczych powstanie scenografia dzięki której uczestnicy warsztatów spróbują zainscenizować treść tego utworu. Materiały: brystol, nożyczki, flamastry.

Widokówka z podróży

Co mogła widzieć lokomotywa podczas swych rozlicznych podróży? Materiały: brystol, papier samoprzylepny, farby, pędzle, pastele, nożyczki.

Klasy I - wstęp wolny!

lekcja: 2 zł