Program edukacyjny do wystawy czasowej "Świat toruńskiego piernika"

Miejsce: ul. Hutnicza 17

Lekcja muzealna:

Piernikowe opowieści

Lekcja przybliżająca historię najsłynniejszego polskiego wypieku i dzieje toruńskiego rzemiosła piernikarskiego.

Warsztaty:

Piernik od kuchni

Warsztaty dające możliwość wypieku ozdobnych ciastek, przy użyciu piernikowych form o tradycyjnych wzorach. Cena biletu: 4 zł.

W pracowni snycerskiej

Zajęcia umożliwią zapoznanie się z kolekcją form piernikowych z XVII i XVIII wieku oraz przybliżą proces ich powstawania. Odkryją przed uczestnikami bogatą tematykę, ikonografię wizerunków umieszczanych na nich. Kluczową część warsztatów stanowić będzie stworzenie własnej formy piernikarskiej, poprzez wycięcie wzoru w klocku drewna. Dla młodszych uczestników proponujemy wykonanie form w materiale zastępczym (modelinie). Cena biletu: 6 zł.

Pudełka na piernikowe smakołyki

Uczestnicy stworzą ozdobne opakowania metodą decoupage. Inspiracją staną się prezentowane na wystawie w zaaranżowanym sklepie firmowym opakowania z dwóch legendarnych firm piernikarskich. Cena biletu: 5 zł.

Czas na legendę

To propozycja zajęć, na których uczestnicy dowiedzą się, co to jest legenda oraz poznają jej przykłady na podstawie legend toruńskich: o piernikach, krzywej wieży, flisaku, kucharzu Jordanie. Następnie zilustrują usłyszane treści, tworząc ciekawą w formie książeczkę inspirowaną kształtem pierników. Cena biletu: 4 zł.

Bilety:

Lekcja muzealna: 4 zł