Unpolished 7 – Paryż

  • data: 16-19 czerwca 2011
  • kurator: kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka + Paweł Grobelny
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Po sukcesie jaki w kwietniu tego roku wystawa UNPOLISHED 6 odniosła podczas targów meblowych Salone del Mobile w Mediolanie, jej kolejna edycja zostanie zaprezentowana w czerwcu 2011 w ramach festiwalu Designer's Days w Paryżu w prestiżowej lokalizacji Pavillon de l'Arsenal.

  • powiększ tekst zmniejsz rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
  • Drukuj
  • E-mail

projektanci:

Agnieszka Bar, Aze design (Anna Kotowicz-Puszkarewicz + Artur Puszkarewicz), Beton (Marta Rowińska + Lech Rowiński), Agnieszka Czop i Joanna Rusin, Gogo (Maria Makowska + Piotr Stolarski), Kosmos Project (Ewa Bochen + Maciej Jelski), Bogdan Kosak, Malafor (Agata Kulik-Pomorska + Paweł Pomorski), Karina Marusińska, Bartosz Mucha, Monika Patuszyńska, Magdalena Trzcionka.

Tegoroczna edycja Designer's Days odbywa się pod hasłem „conversations" (rozmowy), jest więc zaproszeniem do dialogu, wymiany poglądów i opinii, dyskusji między projektantami a dziennikarzami, producentami oraz publicznością. Także wystawa UNPOLISHED wpisuje się w ten nurt, zapraszając odwiedzających do rozmowy o polskim designie, polskich projektantach i ich sposobie widzenia otaczającego nas świata.

Wystawa UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND to projekt, którego główną ideą jest prezentacja najciekawszych prac i dokonań młodych polskich projektantów jak najszerszej grupie odbiorców. Promowanie naszego wzornictwa na świecie. Udowodnienie, że polski design, który czerpie z bogatych polskich doświadczeń i tradycji jest zjawiskiem odrębnym, a tym samym atrakcyjnym dla europejskich społeczności.

UNPOLISHED 7 – YOUNG DESIGN FROM POLAND / PARIS jest kolejną, 7 edycją wystawy prac polskich projektantów, która po raz pierwszy została przedstawiona europejskiej publiczności w 2009 roku w Brukseli. Od 2 lat, z powodzeniem, wystawa jest prezentowana w najważniejszych ośrodkach designu, promując polskie wzornictwo i sztukę użytkową. Zaproszenie wystawy UNPOLISHED 7 – YOUNG DESIGN FROM POLAND / PARIS do Paryża jest najlepszym dowodem na to, że polski design cieszy się coraz większym zainteresowaniem na świecie, a polscy twórcy liczą się na międzynarodowych rynkach. Kuratorami wystawy są uznani eksperci i autorytety w dziedzinie polskiego i światowego designu: Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny.

Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy prace młodych polskich projektantów we wrześniu 2009 r. na festiwalu DESIGN SEPTEMBER w Brukseli. Polskie dokonania artystyczne wzbudziły zainteresowanie profesjonalistów – znawców designu oraz publiczności. Okazało się, że polskie wzornictwo jest atrakcyjne dla europejskiego odbiorcy, a nasi designerzy mają ciekawe, zaskakujące i unikalne pomysły. – wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka, kurator wystawy. Wystawa UNPOLISHED stała się więc projektem cyklicznym – co roku pojawiają się przecież nowi twórcy, przybywa interesujących projektów artystycznych wartych pokazania w Europie. Każda z edycji ukazuje najlepsze i najbardziej reprezentatywne prace polskich projektantów.

Większość projektantów i grup projektowych prezentujących swoje prace na wystawie należy do pokolenia trzydziestolatków. To, zdaniem kuratorów, najbardziej interesująca grupa polskich twórców. Świetnie wykształceni nie tylko projektują, ale także zajmują się produkcją i promocją własnej twórczości. Wielu z nich zyskało już uznanie na świecie i z powodzeniem konkuruje z projektantami z innych krajów.

Wybierając prace i projektantów szukaliśmy najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa, cech wyróżniających nas na tle innych projektantów. Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem co właściwie chcemy udowodnić? Czy to, że Polacy projektują jak wszyscy? Czy, że projektują inaczej niż wszyscy? – zwraca uwagę Agnieszka Jacobson-Cielecka. Na pewno szczególny jest proces tworzenia i dobór materiałów. Projektanci sięgają po materiały dostępne, niedrogie i naturalne: drewno, płyty osb i mdf, fi lc, czy materiały z odzysku. Najczęściej też wykonują swoje obiekty sami lub przy pomocy lokalnych rzemieślników. Większość prezentowanych prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie.

Inspiracją dla niektórych twórców jest polska tradycja, kultura materialna czy rzemiosło. Wiele prac cechuje żart, ironia, balansowanie na granicy designu i sztuki, przewrotne poczucie humoru czy dystans do klasycznych  definicji designu. Takie są prace Agnieszki Bar czy Betonu. Jeszcze inny wątek to fascynacja materiałem, fakturą i technologią wytwarzania, szczególnie zauważalna w pracach Moniki Patuszyńskiej, Magdaleny Trzcionki czy Kariny Marusińskiej.

Wystawa UNPOLISHED 7 – YOUNG DESIGN FROM POLAND / PARIS prezentuje najbardziej charakterystyczne dla polskiego współczesnego wzornictwa dokonania 12 polskich projektantów i grup projektowych: Agnieszki Bar, Aze design (Anna Kotowicz-Puszkarewicz + Artur Puszkarewicz), Betonu (Marta Rowińska + Lech Rowiński), Agnieszki Czop i Joanny Rusin, Gogo (Maria Makowska + Piotr Stolarski), Kosmos Project (Ewa Bochen + Maciej Jelski), Bogdana Kosaka, Malafora (Agata Kulik-Pomorska + Paweł Pomorski), Kariny Marusińskiej, Bartosza Muchy, Moniki Patuszyńskiej, Magdaleny Trzcionki.

Wystawa UNPOLISHED 7 – YOUNG DESIGN FROM POLAND / PARIS została zorganizowana staraniem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli (www.muzeum.stalowawola.pl) i Instytutu Polskiego w Paryżu (www.institutpolonais.fr) przy wsparciu Ambasady RP w Paryżu, Service de la Promotion du Commerce et des Investissements, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu.

UNPOLISHED 7 – YOUNG DESIGN FROM POLAND / PARIS

16–19 czerwca 2011
w ramach Designer's Days,
Pavillon de l'Arsenal, 21 boulevard Morland, 75004 Paris

www.designersdays.com
www.pavillon-arsenal.com
www.unpolished.pl

kuratorzy wystawy

AGNIESZKA JACOBSON-CIELECKA – kuratorka wielu wystaw i dziennikarka, znawczyni i popularyzatorka współczesnego designu w Polsce i na świecie. Od 2008 dyrektor artystyczna i kuratorka wystaw na festiwalu designu Łódź Design (www.lodzdesign.com). Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce i za granicą, organizując wystawy polskiego i międzynarodowego designu, w tym między innymi: UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND wraz z Pawłem Grobelnym (2009), NATURALNE ZASOBY POLSKIEGO DESIGNU (2009), POLSKA FOLK (2010), MATERIA PRIMA (2010), DZIECINADA (2010). Zajmuje się też popularyzacją designu i projektantów. W latach 2000-2007 redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration. Absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

PAWEŁ GROBELNY – designer i kurator wystaw designu, studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Laureat licznych konkursów projektowych między innymi „LVMH Louis Vuitton Moët Hennessy for Young Creators 2005/2006", „Parckdesign 2008", „Prodeco 2006 – Młody Projektant", „Prodeco 2008", „Machina Design Award 2009" oraz wyróżnienia honorowego w ramach konkursu „The new subjectivity in design" zorganizowanego przez Galerię Narodową Zachęta w Warszawie i British Council. W 2009 roku wybrany do grona 100 Young Creative European Talents w ramach Roku Kreatywności i Innowacji Unii Europejskiej. Jest autorem ławek dla ogrodów Albertine w Brukseli i Zhongshan w Szanghaju, autorem licznych wnętrz publicznych w Polsce oraz Belgii, Francji i Hiszpanii. Jego prace były prezentowane między innymi w Berlinie, Brukseli, Kopenhadze, Nowym Jorku, Marsylii, Paryżu, Seulu oraz podczas Tygodnia Designu w Tokio.

dodatkowe informacje:

Joanna Łozińska,
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; www.unpolished.pl
tel: +48 660 41 41 02

Anna Szlązak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Unpolished – Young Design From Poland

UNPOLISHED – young design from Poland / Graz

Wystawa w: designHalle, Lazarettgurtel 62, 8020 Graz (Austria) W ramach Miesiąca Designu 2013 (www ...

Wystawa Unpolished w Bukareszcie

W dniu 28 września 2012 w Narodowym Muzeum Sztuki Wspołczesnej w Bukareszcie, zostanie otwarta wys ...

Unpolished 14 - Seul

AZJATYCKA ODSŁONA WYSTAWY POLSKIEGO DESIGNU W sierpniu 2012 r. kolejna, 14. edycja wystawy zostani ...

Unpolished 13 - Tuluza

Najnowsza, 13 edycja wystawy zostanie zaprezentowana francuskiej publiczności w Centrum Architektur ...

Unpolished 12 - Helsinki

Najnowsza, 12 edycja wystawy odbędzie się w Muzeum Designu w Helsinkach w lutym 2012 w ramach prog ...

Unpolished 11 - Hongkong

Na wystawie „UNPOLISHED 11 – YOUNG DESIGN FROM POLAND/HONGKONG", która jest już jedenastą edy ...

Unpolished 10 – Zagreb

Prezentacja wystawy UNPOLISHED w Centrum Designu Chorwackiej Izby Gospodarczej w Zagrzebiu. Projekt ...

Unpolished 9 – Budapeszt

Polska gościem specjalnym Budapest Design Week 2011 ...

Unpolished - edycja specjalna w Paryżu

Najnowsza prezentacja wystawy Unpolished, zrealizowana specjalnie dla pierwszej edycji Paris Design ...

Unpolished 8 – Kolonia

Najlepsze prace polskich designerów młodego pokolenia zostaną zaprezentowane publiczności w Kolo ...

Unpolished 7 – Paryż

Po sukcesie jaki w kwietniu tego roku wystawa UNPOLISHED 6 odniosła podczas targów meblowych Salon ...

Unpolished 6

Już 12 kwietnia 2011 r. specjalna edycja wystawy UNPOLISHED 6 - YOUNG DESIGN w Mediolanie. ...

Unpolished 4 i 5 – Kopenhaga

wystawy polskiego designu w Kopenhadze ...

Unpolished 2 i 3 – Berlin i Neumünster

W dniu 9 czerwca 2010 r. na znanym w całej Europie festiwalu designu DMY w Berlinie, który w tym r ...

Unpolished – Young design from Poland

Wystawa „UNPOLISHED – young design from Poland", zorganizowana staraniem Instytutu Polskiego w B ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj