Elementarz polskiego dizajnu w Tarnowie

05.12.2020-24.01.2021

„Elementarz polskiego dizajnu" - 100 lat polskiego dizajnu oczami najlepszych polskich grafików

17. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza

BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1

kuratorka: Ewa Solarz

aranżacja: Studio Beton - Marta i Lech Rowińscy

Identyfikacja wizualna: Acapulco Studio (Małgorzata Nowak i Agata Dudek)

teksty o obiektach: Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska

100 lat polskiego designu

100 obiektów

100 ilustracji

100 historii

25 ilustratorów

Niełatwo pokazać 100 lat polskiego dizajnu, ograniczając się do 100 obiektów. Jak wybrać to co najważniejsze? Jak nie ulec pokusie pokazania samych ikon? Jak zainteresować nie tylko ekspertów? W jaki sposób przedstawić różnorodność dziedzin, jakimi zajmuje się design?

Wśród 100 projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.

Wystawa ta również łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Na wystawie „Elementarz" prezentujemy bowiem 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Większość z zaproszonych grafików ilustruje książki dla dzieci, jednocześnie zajmując się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Prezentują różne style i techniki, wszystkich łączy ogromny talent.

Wystawa to nie tylko 100 obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. Opowiada nie tylko o konkretnych projektach. Pokazuje też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Prezentacja projektów w porządku chronologicznym ukazuje, że w 100-letniej historii polskiego designu pewne materiały, tematy i formy powracają, przyjmując wciąż nowe oblicza. Ekspozycja kierowana jest do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia. Powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski.

Ilustratorzy biorący udział w wystawie:

1. Jacek Ambrożewski

2. Edgar Bąk

3. Maciek Blaźniak

4. Katarzyna Bogucka

5. Bohdan Butenko

6. Iwona Chmielewska

7. Robert Czajka

8. Agata Dudek

9. Emilia Dziubak

10. Małgorzata Gurowska

11. Monika Hanulak

12. Marta Ignerska

13. Tymek Jezierski

14. Paweł Jońca

15. Agata Królak

16. Grażka Lange

17. Patryk Mogilnicki

18. Piotr Młodożeniec

19. Ania Niemierko

20. Ola Niepsuj

21. Marianna Oklejak

22. Paweł Pawlak

23. Dawid Ryski

24. Marianna Sztyma

25. Ola Woldańska-Płocińska

Partner wystawy: Instytut Adama Mickiewicza

Pełny program Festiwalu ArtFest: https://bit.ly/BWAArtFest2020

Polecamy!

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj