z życia gwardzisty

Z życia gwardzisty. Tradycja i transformacje Gwardii Narodowej z Majdanu Zbydniowskiego

 

 

 

 

3 kwietnia 2015 r., ruszył projekt przygotowany przez dział etnograficzny Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli pt. Z życia gwardzisty. Tradycja i transformacje Gwardii Narodowej z Majdanu Zbydniowskiego.

Jego zadaniem było pokazanie w sposób całościowy, uwzględniający konteksty historyczne i współczesne, tradycję Gwardii Narodowej im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego - straży grobowej z Zaleszan. Kompleksowa rejestracja, dokumentacja i archiwizacja działań Gwardii uwzględniała transformacje grupy, nowe konteksty, w jakie wpisuje się, poszerzone o współczesne okolicznościowe imprezy o charakterze kościelnym i państwowym oraz uwypuklała wymiar historyczny.

Dla sformułowania pełnej informacji o współczesnej gwardii, biorącej pod uwagę wiele aspektów jej funkcjonowania i charakteru zebrano materiał badawczy za pomocą rejestracji filmowej i dokumentacji fotograficznej uczestnictwa Gwardii Narodowej w okresie trwania Triduum Paschalnego i świątecznej Wielkiej Niedzieli, wykonania dokumentacji fotograficznej udziału Gwardii Narodowej w imprezach okolicznościowych w ciągu roku kalendarzowego oraz zorganizowania regionalnego konkursu dla rodzin, które mogą udokumentować kilkupokoleniowe tradycje przynależności jej członków do gwardii.

Aby promować te tradycje została przygotowana plenerowa wystawa i publikacja poświęcona Gwardii.

Projekt miał charakter partycypacyjny, a do wzięcia udziału w nim zaproszeni byli nie tylko obecni członkowie gwardii, ale także rodziny, które mogą poszczycić się tymi pięknymi tradycjami.

W ramach projektu zostało uruchomione wirtualne archiwum tradycji ludowych dolnego Nadsania z odsłoną pierwszą – strażą grobową z Zaleszan. Portal będzie sukcesywnie powiększany o kolejne zagadnienia i zjawiska kulturowe, które wyróżniają tutejszy region.

W realizacji projektu brała udział Gwardia Narodowa na czele z wieloletnim komendantem Adamem Chciukiem. Bliższych informacji o inicjatywie udziela Elżbieta Skromak, koordynator projektu z ramienia muzeum | tel. 15 844 85 56, wew. 15

Projekt został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe priorytet Kultura ludowa i tradycyjna.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj