Kolekcja etnograficzna obejmuje przedmioty charakterystyczne dla lasowiackiej kultury materialnej i duchowej, głównie pozyskane z terenów leżących w dolinie dolnego Sanu oraz Łęgu.
Do najcenniejszego zbioru należą stroje ludowe z końca XIX i I dekady XX w. z okolic Rozwadowa (obecnie dzielnica Stalowej Woli). Do najciekawszych obiektów należy żupan kobiecy i wyszywany ozdobny pas z miejscowości Charzewice, koszule kobiece z Charzewic zdobione haftem krzyżykowym, oraz wiele barwnych spódnic i chust kobiecych z Pilchowa.
Także sztuka ludowa reprezentowana jest przez ciekawy zbiór kapliczek i figurek pochodzących z końca XIX w. do l. 30. XX w.. Do najważniejszych należą polichromowane figury Frasobliwych z Pława oraz z Pilchowa a także rzeźba Matki Bożej Loretańskiej z Charzewic.
Unikatowy zbiór strojów oraz akcesoriów straży grobowych pochodzi z Radomyśla nad Sanem, Woli Rzeczyckiej, Majdanu Zbydniowskiego oraz Jelnej.
Ponadto sporą część kolekcji stanowią przedmioty związane z wyposażeniem dawnych chałup, zajęciami gospodarczymi i rolniczymi a także rzemiosłami spośród których najpełniej reprezentowane jest kowalstwo.