dział etnografii

Dział etnografii zajmuje się gromadzeniem zabytków kultury ludowej Lasowiaków, zamieszkujących niegdyś tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wsi położonych nad dolnym Sanem.

Kolekcja etnograficzna obejmuje przedmioty charakterystyczne dla lasowiackiej kultury materialnej i duchowej, głównie pozyskane z terenów leżących w dolinie dolnego Sanu oraz Łęgu.

Do najcenniejszego zbioru należą stroje ludowe z końca XIX i I dekady XX w. z okolic Rozwadowa (obecnie dzielnica Stalowej Woli). Do najciekawszych obiektów należy żupan kobiecy i wyszywany ozdobny pas z miejscowości Charzewice, koszule kobiece z Charzewic zdobione haftem krzyżykowym, oraz wiele barwnych spódnic i chust kobiecych z Pilchowa.

Także sztuka ludowa reprezentowana jest przez ciekawy zbiór kapliczek i figurek pochodzących z końca XIX w. do l. 30. XX w.. Do najważniejszych należą polichromowane figury Frasobliwych z Pława oraz z Pilchowa a także rzeźba Matki Bożej Loretańskiej z Charzewic.

Unikatowy zbiór strojów oraz akcesoriów straży grobowych pochodzi z Radomyśla nad Sanem, Woli Rzeczyckiej, Majdanu Zbydniowskiego oraz Jelnej.

Ponadto sporą część kolekcji stanowią przedmioty związane z wyposażeniem dawnych chałup, zajęciami gospodarczymi i rolniczymi a także rzemiosłami spośród których najpełniej reprezentowane jest kowalstwo.

 

 

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj