Sybilla 2013

Stalowowolskie Muzeum na 15-lecie działalności po raz 15. w gronie laureatów „Sybilli"

Muzeum w swojej 15-letniej działalności już 14 razy zauważane było przez jury prestiżowego konkursu „Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla" organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piętnasta nagroda to otrzymane właśnie w tych dniach wyróżnienie w tym konkursie, nazywanym „Muzealnym Oscarem".

Rokrocznie do rywalizacji o „Sybillę" staje kilkaset polskich muzeów, ocenianych w 11 kategoriach. Oprócz kilku dziedzin wystawiennictwa są to m.in. przedsięwzięcia naukowe, edukacyjne, inwestycyjne i in. Każde z muzeów może zgłosić swoje dokonania w czterech różnych kategoriach konkursowych. Zgłoszenia ocenia dziewięcioosobowe jury, złożone z ekspertów w różnych dziedzinach (historia sztuki, historia, pedagogika, animacja kultury). W każdej kategorii przyznawana jest nagroda i dwa wyróżnienia, a poza tym jedno spośród wszystkich zgłoszeń otrzymuje grand prix.

Uroczysta gala XXXIV edycji konkursu, w której oceniano dokonania muzeów z roku 2013, odbyła się 14 maja 2014 roku w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Stalowowolskie Muzeum znalazło się w gronie laureatów w kategorii „edukacja". Jako jeden trzech najlepszych programów edukacyjnych w Polsce oceniono stalowowolski program E-GROSIK. PUBLIKACJA DYDAKTYCZNA DLA DZIECI ZINTEGROWANA Z ANIMACJĄ I DZIAŁANIAMI EDUKACYJNYMI. Jury przyznało zań wyróżnienie stalowowolskiemu Muzeum, natomiast nagrodę w tej kategorii zdobyło Muzeum Narodowe w Poznaniu, a drugie wyróżnienie – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Program E-GROSIK, skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat, rozszerza ofertę edukacji pozaszkolnej w zakresie ekonomii i historii pieniądza oraz mierzy się z niszową i trudną tematyką rzadko podejmowaną przez muzea.

Składają się nań trzy elementy: publikacja dydaktyczna „E-grosik. Miniprzewodnik ekonomiczny dla dzieci", interaktywna animacja edukacyjna pn. „E-grosik" na ekranie dotykowym i zajęcia muzealne (warsztaty, lekcje) o tematyce ekonomicznej.

Poprzez program dzieci zdobyły elementarną wiedzę na tematy ekonomiczne. Zastosowanie ciekawych rebusów, krzyżówek, quizów, w publikacji dydaktycznej i animacji oraz na zajęciach było uczeniem ekonomii poprzez zabawę, zachęcało najmłodszych do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi, objaśniało skomplikowane procesy gospodarcze. Jednocześnie program uwzględniał i przybliżał ważne zagadnienia dotyczące historii powstania miasta Stalowa Wola, a wystawa „COP dla przyszłości", na bazie której realizowano program, stała się miejscem organizowania szeroko pojętej działalności popularyzującej zarówno wiedzę ekonomiczną, jak i historyczną. Posługując się nowoczesną formą wizualną, udało się rozszerzyć pozaszkolną ofertę edukacyjną w zakresie ekonomii, dostosowaną do percepcji dzieci w wieku 6-12 lat, która weszła do stałej propozycji edukacyjnej Muzeum.

Pomysł i merytoryczna strona projektu są dziełem pracowników Muzeum: dyr. Lucyny Mizery, Elżbiety Skromak i Marka Wiatrowicza, a kształt plastyczny, tekstowy i elektroniczny poszczególnym elementom programu nadały specjalistki spoza Muzeum: Katarzyna Bogucka, Olga Gromek i Ewa Świder-Grobelna. Projekt dofinansowany został przez narodowy Bank Polski.

Wysoka ocena nauczycieli, uczestniczących ze swymi uczniami w zajęciach, a także utrzymujące się duże zainteresowanie ze strony szkół tym programem, przyczyniły się do wznowienia oferty „E-grosik" w 2014 r. Nowa edycja planowana jest od października do grudnia 2014.

http://muzeum.stalowawola.pl/pl/projekty/e-grosik

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj