historia

LEKCJE MUZEALNE

Miejsce: Wystawa stała "COP - dla przyszłości", ul. Hutnicza 17 (przy ZSP nr 1)

Informacje i rezerwacje: 797120224

Czas trwania: 60 - 90 min.

RODZINNE ODKRYWANIE COP - U (w niedzielne popołudnie)

Miejsce: Wystawa stała "COP - dla przyszłości", ul. Hutnicza 17 (przy ZSP nr 1)

Środa, 18. Kwiecień 2012 12:13

W świecie bóstw i demonów

Redaktor: edycja_ogolna

Krąg wierzeń naszych przodków, charakteryzujący się ogromnym bogactwem i niemała wiedzą ukrytą wśród mitów i podań pozostaje dla nas w znacznej mierze nieznany. Postarajmy zagłębić się w świat mitologii słowiańskiej poznając zarówno rządzące nim bóstwa jak i demony, które miały towarzyszyć ludziom w codziennym życiu, a do dziś przetrwały w lokalnym folklorze i ludowej tradycji.

Środa, 18. Kwiecień 2012 12:06

Śladami polskich władców

Redaktor: edycja_ogolna

Wielu monarchów na przestrzeni wieków odwiedzało nasz region, niekiedy pozostawiając po sobie trwałe ślady lub żywą w kronikach i legendach pamięć. Lekcja stanowi próbę przybliżenia kilku nietuzinkowych postaci w sposób odbiegający od podręcznikowych kanonów.

Środa, 18. Kwiecień 2012 11:56

Powstańcze zrywy 1831-1864

Redaktor: edycja_ogolna

Lekcja ukazuje kręte Polaków drogi do niepodległości. Opowiada mało znaną historię udziału okolicznych mieszkańców w powstaniach listopadowym i styczniowym, ich patriotycznych działań i bitewnych zmagań z owych czasów. Przypomina miejsca upamiętnione czynami i krwią bohaterów w regionie.

Środa, 18. Kwiecień 2012 11:25

Echa wojen napoleońskich w regionie nadsańskim

Redaktor: edycja_ogolna

Działania wojenne prowadzone przez Napoleona Bonaparte dały Polakom nadzieje na odzyskanie niepodległości. Wielu z nich stało wiernie u boku cesarza, inni chwytali za broń uczestnicząc w poszczególnych kampaniach. Lekcja przypomina zapomniane fakty zmagań polsko-austriackich z okresu wojen napoleońskich, kiedy to książę Józef Poniatowski prowadząc do zwycięstwa wojska Księstwa Warszawskiego, osobiście odwiedzał miejscowości w regionie nadsańskim, jak również bohaterów owych czasów.

Dobrze znamy świat Rzymian czy Greków z początków naszej ery. Mało jednak wiemy o tym, co działo się w owych czasach na ziemiach dzisiejszej Polski. Kto zamieszkiwał je jeszcze przed pojawieniem się Słowian i co nam po sobie pozostawił. Zadziwiający świat Gotów i Wandalów, zanim jeszcze wyruszyli w swą wędrówkę po Europie, ciągle okrywają w znacznej części mroki tajemnicy – lekcja daje szansę by zacząć je rozpraszać.

Wspólne dzieje Polaków i Żydów sięgają tysiąca lat. Mimo wielowiekowego sąsiedztwa ludności chrześcijańskiej i żydowskiej na ziemiach polskich i dzielenia historycznych losów, wiedza na temat obyczajowości obu kultur, związków i odmienności pozostawia wiele do życzenia. Lekcja może stanowić ważny krok ku zmianie tego stanu rzeczy.

Środa, 18. Kwiecień 2012 09:31

Jak żyli ludzie w dawnych czasach

Redaktor: edycja_ogolna

Różne, odmienne pod względem kultury i obyczajowości ludy zamieszkiwały nasz region na przestrzeni wieków. Lekcja proponuje spacer poprzez epoki, pozwalający poznać przemiany sposobów i warunków życia mieszkańców regionu nadsańskiego od czasów prehistorycznych do współczesności.

Środa, 18. Kwiecień 2012 07:55

Zawód - kolejarz

Redaktor: edycja_ogolna

Lekcja o dawnym kolejarstwie i jego znaczeniu dla regionu, ze szczególnym uzwględnieniem zawodu kolejarza.

Lekcja przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych.

Czwartek, 25. Sierpień 2011 07:12

Heraldyka powiatu stalowowolskiego

Redaktor: Administrator

Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna i warsztaty plastyczne. Celem lekcji jest pogłębienie wiedzy o regionie stalowowolskim oraz kształtowanie postawy szacunku wobec polskich symboli narodowych i tradycji historycznych.

Magnateria odegrała znaczącą, choć nie zawsze chlubną rolę w dziejach Rzeczpospolitej. Wśród tej warstwy społecznej pojawiały się osoby gotowe do wielkich poświęceń dla ojczyzny, jak i takie które wykorzystywały swą uprzywilejowana pozycję dla własnych korzyści. Tajemnice magnacjich pałaców pozwoli odkryć lekcja przybliżająca dzieje książęcego rodu.

Czwartek, 25. Sierpień 2011 07:01

Rzeczpospolita sarmacka w czasach króla Jana

Redaktor: Administrator

Epoka baroku w Polsce zaznaczyła się rozkwitem zjawiska kulturowego nazywanego sarmatyzmem, dalece wykraczającego poza kręgi sztuki, a wywierającego znaczący wpływ na obyczajowość szlachecką. Lekcja odpowiada na pytania jakie były przyczyny wystąpienia tego zjawiska, dokąd sięgały jego korzenie, co z niego wyniknęło dla kultury polskiej.

Niewiele osób wie, iż spora część zdarzeń przedstawionych na kartach Sienkiewiczowskiego „Potopu” rozgrywała się w regionie nadsańskim. W Trylogii obok fikcyjnych bohaterów pojawiają się również postacie autentyczne, których życie i uczynki odegrały mniejszą lub większą rolę w dziejach Rzeczpospolitej. Próba odnalezienia prawdy historycznej wśród legend i literackiej fikcji może stanowić pasjonującą zabawę.

Niedziela, 08. Maj 2011 19:19

Stalowa Wola w cieniu swastyki

Redaktor: Administrator

Dla Gimnazjów i Szkół Średnich

Lekcja ma na celu zapoznanie uczniów z początkami miasta, zaznajomienie ze stylem art deco oraz podkreślenie roli ważnych postaci w pierwszym okresie istnienia Stalowej Woli.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj