Program edukacyjny jesień 2023

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

 

PROGRAM EDUKACYJNY

JESIEŃ 2023

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

 

Horodyńscy. 80 lat po zbrodni

do 24.09.2023

Ekspozycja, efekt wielu lat pracy stalowowolskich muzealników oraz regionalistów i pasjonatów lokalnej historii, którzy poświęcili się badaniu dziejów zasłużonego rodu Horodyńskich ze Zbydniowa, w szczególności ostatnich kart ich historii. Będzie to opowieść o przeszłości, która od lat budzi emocje i rozpala wyobraźnię. Wystawa silnie akcentuje udział Horodyńskich w powstaniach narodowych, jak i zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności. Ukazuje wielkość rodu, który wywarł znaczący wpływ na historię całego regionu i przez wieki kształtował nastroje patriotyczne wśród okolicznych mieszkańców.

Udział w warsztatach w ramach biletu na lekcję muzealną

Lekcje

Horodyńscy – gospodarze, filantropi, patrioci

Warsztaty

Drzewo genealogiczne mojej rodziny / Herby – malowanie lub wypełnianie kolorową plasteliną / Medalion z masy solnej lub gliny samoutwardzalnej

 

Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji

do 24.09.2023

Polska wycinanka ludowa to jedna z najbardziej oryginalnych dziedzin sztuk plastycznych. Sięgają po nią artyści i dizajnerzy, którzy z przetworzonych stylistycznie motywów wycinanek tworzą ażurowe użytkowe i artystyczne dzieła. Ludowa wycinanka zaistniała z potrzeby ozdobienia, udekorowania wiejskich wnętrz mieszkalnych, gdzie nie było bogato zdobionych mebli, dekoracyjnej ceramiki, galerii różnorodnych i barwnych obrazów dewocyjnych. Pojawiła się w uboższych regionach Polski, we wnętrzach chałup, także w regionie lasowiackim. Na wystawie w naszym Muzeum obejrzycie wycinanki lasowiackie i poznacie zarówno ich przeznaczenie, symbolikę, jak i sposób wykonania. Warsztaty plastyczne dadzą z kolei możliwość samodzielnego wykonania tej delikatnej dekoracji, którą zabierzecie do swoich domów.

Lekcja

Jak to z wycinanką było…

Warsztaty

Wycinamy jak nasze prababcie / Wycinankowa zakładka / Pop-up – nowoczesna wycinanka

Galeria malarstwa A. Karpińskiego, ul. Rozwadowska 12

Patrycja Szywała. Sploty wyobraźni

do 22.10.2023

Wyobraźnia artysty to często klucz do świata zamkniętego na stronicach książek. To dziedzina sztuki, z którą mamy kontakt od najmłodszych lat, która pomaga nam w nauce i odkrywaniu świata. Dzięki muzealnej ekspozycji wejdziemy do świata twórczości młodej stalowowolskiej ilustratorki i podejmiemy twórcze działanie.

Kolory życia

do 22.10.2023

Sztuka współczesna to przestrzeń, w której artyści w zaskakujący sposób pokazują, jak widzą świat. Przy pomocy obrazu, barwy, koloru, kształtu czy faktury prowadzą dialog z odbiorcą, zachęcają nas do wyrażania swego zdania. Kolekcja prezentowana na wystawie pobudza wyobraźnię i zachęca do zadawania pytań i szukania odpowiedzi.

Lekcje

Pierwsze spotkanie ze sztuką współczesną / Kolekcjonerem być

Warsztaty

Trójwymiarowe kompozycje / Kolaż / Esy floresy / Land art

 

 

 

BLIŻEJ HISTORII, BLIŻEJ PRZYRODY – PRZYSTANKI NASZEJ HISTORII

Muzealny program edukacyjny i turystyczny w oparciu o Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie

 

To propozycja spędzenia czasu na wolnym powietrzu i udziału w ciekawych zajęciach wycieczkowych i warsztatowych. Zachęcamy do poznawania lokalnego dziedzictwa w plenerze z przewodnikiem muzealnym lub z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, które pozwolą na organizowanie wycieczek historycznych i przyrodniczych także we własnym zakresie. Nasza propozycja oparta jest na 8 Ekopunktach informacji o lokalnym dziedzictwie PRZYSTANKI NASZEJ HISTORII, które zostały usytuowane w przestrzeni miasta i dają możliwość zorganizowanego lub samodzielnego poznawania historii Stalowej Woli oraz jej walorów przyrodniczych. Warsztaty muzealne przeprowadzone będą w Muzeum Regionalnym lub w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, a lekcje muzealne z wycieczką także w plenerze, w przestrzeni miasta.

Zapraszamy uczniów z opiekunami szkół podstawowych i średnich, oraz osoby dorosłe w grupach zorganizowanych. Do wyboru trzy szlaki tematyczne: historyczny, przyrodniczy i sakralny.

Wśród proponowanych tematów znajdują się:

Początki miasta i jego właściciele, Śladami rodu Lubomirskich, Rozwadów – z wielkiej historii małego miasteczka, Śladami rozwadowskich Żydów – przedwojenni mieszkańcy Rozwadowa, Historia i sztuka – kościół farny w Rozwadowie, Kapucyni w Rozwadowie – kościół i klasztor, Podworski park w Charzewicach – wycieczka przyrodniczo-historyczna, Leśni detektywi, czyli co o historii Rozwadowa powiedzą nam drzewa

Wybrane warsztaty muzealne:

Dawne herby, Kolejarski Rozwadów, Witraże, Poznajemy drzewa w naszej okolicy oraz karty pracy, krzyżówki, łamigłówki i questy

Program wycieczek i lekcji może zostać zmodyfikowany i dostosowany do zainteresowań uczestników.

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Proponujemy lekcje muzealne i warsztaty na wystawach stałych i czasowych dla wszystkich grup wiekowych, a także lekcje wycieczkowe w wybranej przestrzeni miasta. Wizyta w Muzeum to okazja do wyjścia ze szkolnej ławki i realizacji tematu lekcji w innej przestrzeni. Chętnie przyjedziemy również do Państwa i poprowadzimy zajęcia w szkole. Jesteśmy otwarci także na propozycje – zrealizujemy tematy zaproponowane przez Nauczycieli.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziecie Państwo dokładne opisy proponowanych zajęć. Szczegółowe informacje można uzyskać również telefonicznie – numery telefonów podane zostały poniżej.

INFORMACJE I REZERWACJE

HORODYŃSCY. 80 LAT PO ZBRODNI

WYTNIJ PO LASOWIACKU. OD TRADYCJI DO INSPIRACJI

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1

tel. 15 844 85 56, 797 120 229

KOLORY ŻYCIA

PATRYCJA SZYWAŁA. SPLOTY WYOBRAŹNI

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Stalowa Wola, ul. Rozwadowska 12

tel. 15 842 02 07

•          Zajęcia muzealne odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Muzeum.

•          Możliwość zorganizowania zajęć muzealnych także w niedziele od 14.00-18.00.

•          Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 60 do 90 min.

•          Prowadzimy zajęcia tylko dla grup umówionych wcześniej

Dokładne informacje na temat zajęć oraz opłat dostępne są na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego.

dla przedszkoli

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj