Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Polska wycinanka ludowa to jedna z najbardziej oryginalnych dziedzin sztuk plastycznych. Choć rozkwit przeżywała na przełomie XIX i XX w., a moda na nią szybko przeminęła, to jej subtelność i piękno inspirują nadal. Po tę sztukę dekoracyjną sięgają artyści i dizajnerzy, którzy z przetworzonych stylistycznie motywów wycinanek tworzą ażurowe użytkowe i artystyczne dzieła. Ludowa wycinanka zaistniała z potrzeby ozdobienia, udekorowania wiejskich wnętrz mieszkalnych, gdzie nie było bogato zdobionych mebli, dekoracyjnej ceramiki, galerii różnorodnych i barwnych obrazów dewocyjnych. Pojawiła się w uboższych regionach Polski, we wnętrzach chałup, także w regionie lasowiackim. Na wystawie w naszym Muzeum obejrzycie wycinanki regionu lasowiackiego, poznacie zarówno ich przeznaczenie, symbolikę, jak i sposób wykonania. Warsztaty plastyczne dadzą z kolei możliwość samodzielnego wykonania tej delikatnej dekoracji, którą zabierzecie do swoich domów.

 

Lekcja:

Jak to z wycinanką było…

Wycinanka to medium artystyczne wykorzystywane najczęściej w sztuce ludowej różnych krajów, narodowości i regionów. To piękna forma, która w zależności regionu, w jakim została wykonana, przybiera różne formy tematyczne i estetyczne. Podczas lekcji opowiemy jej historię, pokazując i opowiadając o różnorodności wycinanek w rodzimej sztuce polskiej, regionalnej sztuce ludowej, jak i na świecie. W ramach lekcji zwiedzicie ekspozycję czasową Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji.

Warsztaty:

Wycinamy jak nasze prababcie

Na warsztatach dzieci samodzielnie wykonają wycinankę z papieru w formie serwetki, którą umieszczą w wyciętej na ploterze ramce, pasującej do charakteru wycinanki. Połączone części wycinanek stworzą piękną dekorację do powieszenia w domu.

Wycinankowa zakładka

Z samodzielnie zaprojektowanej i wykonanej wycinanki dzieci wykonają folkową zakładkę do książek. Ozdobią ją dekoracyjnym frędzlem.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr tel.: 15 844 85 56. 

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 14.30.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

MIEJSCE

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

CENY

Lekcja – 6 zł

Warsztaty – 5 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej: lekcja bezpłatnie

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

Program edukacyjny realizuje założenia podstawy programowej dla przedszkoli:

I.6; I.7; III.3; III.4; III.5; III.6; III.8; III.9; IV.5; IV.8; IV.9.

 

dla przedszkoli

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj