Palmowa Niedziela, Michał Elwiro Andriolli Palmowa Niedziela, Michał Elwiro Andriolli

Wielkanocne przypominanki – Palma bije, nie zabije…

Palma bije, nie zabije…

W palmach święconych w Polsce w Niedzielę zwaną Palmową (niekiedy Wierzbną lub Kwietną) trudno doszukać się analogii z palmowymi liśćmi czy gałązkami drzew oliwnych, jakimi miano witać przed dwoma tysiącami lat wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa. Dostrzeżemy w nich za to bez trudu nawiązania do słowiańskich wiech, przygotowywanych na Jare Gody.

Przez wieki wierzono, że wiechom magiczne moce nadaje przestrzeganie rytuałów przy ich sporządzaniu i umieszczane na nich magiczne znaki. Dziś ma to zapewnić ich poświęcenie w kościele. Szczególnie na wioskach używano palm do wielu zwyczajowych czynności, mających zapewnić bezpieczeństwo obejściu i zdrowie mieszkańcom zagrody.

Dziś mało kto własnoręcznie wykonuje palmy, zaś wśród kupowanych największą popularnością cieszą się tzw. palmy wileńskie…

O tym, do czego dawniej palm używano i co nam z tradycji przodków zostało, dowiecie się czytając całość tekstu -> plik do pobrania pod zdjęciem po lewej stronie.

 


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj