Podróże wycinanek

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

[WYSTAWA ARCHIWALNA 2023] 4.06-27.08.2023

Miejsce ekspozycji: Muzeum, ul. Sandomierska 1

  • Drukuj
  • E-mail

Wystawa prezentuje ponad siedemdziesiąt wycinanek z kolekcji Muzeum Częstochowskiego. Są to prace artystów, którzy w latach 2003 – 2018 brali udział w konkursach poświęconych sztuce ludowej, organizowanych przez muzeum. Artyści, podeszli z wielkim szacunkiem do tradycji i wzornictwa, nie tracąc kontaktu z dziedzictwem, po które sięgnęli. Na wystawie zostaną zaprezentowane wycinanki kurpiowskie, sieradzkie, łowickie, lubelskie, które urzekają swoim pięknem, barwą i formą. Wśród artystów znaleźli się twórcy znani z pielęgnowania i zamiłowania do sztuki ludowej m.in.: Kazimiera Balcerzak, Wiesława Bogdańska, Maria Chrostek, Czesława Kaczyńska, Helena Miazek, Genowefa Pabich, Roman Prószyński, Lilia Sola -  laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga. Ich wycinanki można znaleźć w wielu polskich kolekcjach muzealnych m. in. Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej - Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Wielu z zaprezentowanych na wystawie twórców prowadzi pokazy, warsztaty upowszechniając wycinankarstwo i zdobnictwo papierowe oraz bierze udział w projektach popularyzujących swoje regiony. Na ekspozycji obok tradycyjnych leluj, gwiazd, kogutów można podziwiać także misterne ażurowe wycinanki-inspiracje. Mistrzowskie cięcia dają zaskakujące efekty, a powstałe obrazy zachwycają artystycznym kunsztem.

O PROJEKCIE (https://podrozewycinanek.muzeumczestochowa.pl/o-projekcie/)

Podróże wycinanek to projekt, który ma na celu uwolnienie z przestrzeni magazynowych papierowych dzieł rąk ludzkich. Prezentowane przez nas wycinanki powstały na przestrzeni lat 2003–2018. Stworzona z nich ekspozycja została predestynowana do promowania artystów-wycinankarzy oraz idei Konkursów Sztuki Ludowej.
Konkursy, o których mowa wyżej, na stałe wpisały się już w harmonogram działania Muzeum Częstochowskiego. Co trzy lata instytucja staje się ogólnopolskim centrum twórczości ludowej. Przez kilka ostatnich edycji mocno skupiliśmy się na wycinankach w ich formie tradycyjnej i inspirowanej. Podróże wycinanek kończą ten wyjątkowy, niezwykle delikatny i precyzyjny okres w historii Konkursów. Chcemy wrócić do innych dziedzin, a przy okazji pokazać Wam, co udało się nam zgromadzić w zbiorach przez ostatnie lata.

W projekcie bierze udział 31 artystów z całej Polski. Na wystawę składa się 77 wycinanek. Ekspozycji towarzyszą – oryginalna kostka Rubika, gra planszowa oraz bogato ilustrowany katalog.

Artyści, których prace prezentowane są na wystawie:

– Aleksandra Adamas
– Kazimiera Balcerzak
– Weronika Baśnik-Żmijewska
– Genowefa Bączek
– Wiesława Bogdańska
– Anna Ceberek
– Wiesława Chaberek
– Anna Chalimoniuk
– Maria Chrostek
– Maria Ciechańska
– Marek Wacław Judycki
– Czesława Kaczyńska
– Małgorzata Kamińska-Żuber
– Dorota Koman
– Krystyna Kowalska
– Lucyna Kozłowska
– Krystyna Lis
– Mark Maksimovich
– Anna Marczak
– Regina Matuszewska
– Helena Miazek
– Alina Muras
– Genowefa Pabich
– Roman Prószyński
– Helena Rześna
– Zofia Samul
– Halina Siąkajło
– Lilia Sola
– Zofia Tomeczek
– Ewa Wrożyna
– Bożena Wyganowska

 


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj