Wystawa modeli pojazdów kolekcjonerskich

8.01-7.02.2023, Wystawa modeli pojazdów kolekcjonerskich, miejsce ekspozycji Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, ul. Hutnicza 17, Stalowa Wola

WYJĄTKOWE MODELE POJAZDÓW KOLEKCJONERSKICH NA NOWEJ WYSTAWIE CZASOWEJ W MUZEUM COP!

Wystawa modeli kolekcjonerskich prezentujących motoryzacyjny dorobek krajów europejskich.

W ubiegłym wieku przemierzały europejskie drogi, dając swym posiadaczom radość i swobodę podróżowania. Dziś wywołują wspomnienia, budząc na twarzach dawnych właścicieli sentymentalny uśmiech. Kultowe samochody II połowy XX w. już wkrótce zagoszczą w Stalowej Woli. Na wystawę wyjątkowych modeli pojazdów kolekcjonerskich zaprasza Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Prototypy polskiej motoryzacji, kultowe auta z okresu PRL-u, pojazdy powstałe w krajach zachodniej Europy. Te i wiele innych modeli samochodów już wkrótce będzie można obejrzeć na nowej ekspozycji czasowej w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wystawa przygotowana przez Bartosza Janickiego, kolekcjonera i wielbiciela starych aut, to zbiór kilkuset modeli pojazdów, pokazujących rozwój europejskiej motoryzacji na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Samochodami interesowałem się już jako dziecko. Motoryzacja mojego dzieciństwa to lata 90-te ubiegłego wieku, a więc czas, kiedy na drogach obecne były samochody wyprodukowane w okresie PRL-u. Pamiętam jak moja rodzina jeździła takimi autami jak trabant, fiat 126p czy polonez, a na giełdach samochodowych stały rzędy małych fiatów. Moja pasja do samochodów z czasem przerodziła się w zbieranie modeli kolekcjonerskich. Zacząłem od modeli samochodów, które znałem z lat dzieciństwa oraz od kultowych aut sportowych. Interesowała mnie głównie motoryzacja w krajach byłego bloku wschodniego, w tym głównie pojazdy produkowane w Polsce Ludowej – wspomina kolekcjoner i kurator wystawy.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilka kategorii pojazdów. Wielbiciele polskiej motoryzacji obejrzą modele samochodów z czasów PRL-u, wśród których nie zabraknie słynnych polonezów czy fiatów. Pojawią się również prototypy aut – niezrealizowanych konstrukcji polskiej myśli technicznej, które nigdy nie weszły do seryjnej produkcji. Obok modeli polskich pojazdów dostawczych, terenowych, autobusów i wozów strażackich, zaprezentowane zostaną także kultowe i popularne samochody z krajów Europy Zachodniej.

Partnerzy wystawy:

Automobilklub Stalowa Wola                  Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń”