Fragment obrazu P.Warchoł, Rozlewisko Łęgu, 2023, technika własna, olej Fragment obrazu P.Warchoł, Rozlewisko Łęgu, 2023, technika własna, olej

Piotr Warchoł – malarstwo

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

[WYSTAWA ARCHIWALNA 2023] 2.04-21.05.2023,  miejsce ekspozycji Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

…pędzlem zatrzymać mijający czas – wystawa malarstwa Piotra Warchoła

W głównej siedzibie Muzeum od 2 kwietnia zostanie zaprezentowana nowa wystawa czasowa. Tym razem jest to ekspozycja, która prezentuje malarstwo Piotra Warchoła – artysty mieszkającego w Rozwadowie. Ten mistrz pejzażu przybliża nam nie tylko sielskie krajobrazy lasów, pól i wsi w odsłonach różnych pór roku, ale prezentuje też budynki dobrze znane mieszkańcom naszego miasta. Rozwadowski klasztor, kamieniczki w Rynku czy kościół pw. św. Floriana to tylko nieliczne przykłady. Na płótnach Piotra Warchoła znalazły się bowiem również nieistniejące dziś obiekty: pałac letni Lubomirskich czy rozwadowski Ratusz. Zwiedzanie wystawy może stać się więc nostalgiczną podróżą w przeszłość. W stalowowolskim muzeum wyeksponowanych zostanie około 70 prac artysty.

Piotr Warchoł urodził się w 1957 roku w Stalowej Woli, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim, jego nauczycielem był Marian Ziemski. Od kilkudziesięciu lat uprawia malarstwo sztalugowe, głównie pejzaż. W swojej twórczości kieruje się mottem: chciałbym pędzlem zatrzymać mijający czas. Jego obrazy znajdują się m.in. w takich krajach, jak Finlandia, Dania, Anglia, Irlandia, Szkocja, Niemcy, Francja, Czechy, USA czy Kanada. W 2019 roku został Osobowością Roku w kategorii kultura w powiecie stalowowolskim, w plebiscycie organizowanym przez dziennik „Nowiny” pod patronatem Marszałka i Wojewody Województwa Podkarpackiego. W Stalowej Woli jego prace były prezentowane na dwóch indywidualnych wystawach przygotowanych we współpracy z Ryszardem Wyborskim: w 2018 i 2021 w Spółdzielczym Domu Kultury.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj