Oferta edukacyjna Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

 • Drukuj
 • E-mail

Pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski.  Specjalizował się w portretowaniu kobiet, malował pejzaże. Nie jest to jednak wystawa „ku pamięci”, ale miejsce, które w nowoczesny sposób prezentuje jedną z najlepszych kolekcji poświęconych temu twórcy. Galeria połączona została z pracownią artystyczną, gdzie każdy będzie mógł doświadczyć procesu tworzenia, rozwinąć kreatywność, dosłownie poczuć sztukę i stać się artystą. Alfons Karpiński przyszedł na świat właśnie w Rozwadowie (dzisiaj osiedle Stalowej Woli) i spędził tam pierwsze lata życia. Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego mieści się w zabytkowym budynku dawnego sądu. Ten okazały gmach został wzniesiony w 1905 roku z inicjatywy władz austriackiego zaborcy. W okresie II wojny światowej prowadzono w nim punkt opatrunkowy PCK, a następnie szpital polowy. Sąd znajdował się tu do roku 2012. Wówczas obiekt został oddany w opiekę stalowowolskiemu Muzeum Regionalnemu.

Intrygująco zaprojektowaną przestrzeń galerii podzielono na segmenty związane z konkretnymi etapami działalności artystycznej Alfonsa Karpińskiego. Od stanowiących część edukacji artystycznej szkiców, przez dział krakowskiej Młodej Polski, melancholijny Paryż, portrety kobiet, salon i martwe natury, aż po mroczny etap czasu spędzonego na froncie wojennym. Ponadto w przestrzeni galeryjnej zaaranżowano wnętrze pracowni artysty z oryginalną sztalugą i wszystkimi niezbędnymi narzędziami. Do dyspozycji gości oddajemy także multimedialną pracownię malarską z interaktywnymi sztalugami, podestem pod kompozycje malarskie i stanowiskami graficznymi. Wirtualna narracja i aktywne prezentacje wprowadzą odbiorcę do świata, w którym historia, tradycja i dorobek kulturalny łączą się z innowacyjnymi rozwiązaniami udostępniania zbiorów. Rozwiązania te pozwolą gościom na samodzielne i interaktywne rozwijanie wiedzy o kolorach i kompozycji. Dzięki multimedialnym sztalugom doświadczymy procesu tworzenia dzieł malarskich, poznamy techniki i etapy powstawania obrazu, a przede wszystkim odkryjemy historię, kunszt i warsztat pochodzącego z Rozwadowa artysty.

Galeria wyposażona jest w dziesięć tabletów, które umieszczone w różnych częściach ekspozycji, pozwalają lepiej poznać poszczególne dzieła malarza. Na ekspozycji wydzielona jest też specjalna przestrzeń przeznaczona na kino, gdzie będzie można oglądać krótkie filmy (animacje) opowiadające o jego twórczości. Galeria posiada bogatą ofertę edukacyjną dostosowaną do różnych grup odbiorców.

 

Oferta edukacyjna

Lekcje

 

W ŚWIECIE ARTYSTY-MALARZA

(przedszkola, klasy I-III szkoły podstawowej)

Inspiracja, materiały, narzędzia, warsztat… W czasie lekcji na wystawie zastanowimy się, jakie elementy są niezbędne w procesie twórczym. Czy można namalować obraz nie używając pędzli, farb i sztalug? Czy aby tworzyć konieczna jest inspiracja, warsztat i ukończona szkoła? Co decyduje o sukcesie artysty? Zwiedzanie wystawy zakończymy w prawdziwej pracowni malarskiej, a dzięki multimedialnym sztalugom poznamy etapy powstawania obrazu oraz narzędzia potrzebne w pracy twórczej.

 

Malarz młodopolskich salonów

(przedszkola, klasy I-III szkoły podstawowej)

O wielkiej popularności  tworzenia martwych natur Karpińskiego świadczy fakt, że w okresie przedwojennym jego prace zdobiły wiele salonów klasy średniej w Krakowie. Za najciekawsze kompozycje uznawane są piękne i wybujałe bukiety, czasem z opadającymi płatkami. Oprócz ulubionych róż, Karpiński uwieczniał cynie, azalie, nagietki, mimozy, z wyczuciem oddając im lekkość. Część prac poznamy jeszcze bliżej dzięki zastosowanym na wystawie aktywnym prezentacjom. Podczas zajęć na ekspozycji, dowiemy się między innymi, jaki był sposób malowania roślinności  oraz  jakie skojarzenia i emocje przekazuje artysta w swoich pracach.

 

Z Rozwadowa do Krakowa

(klasy I-III szkoły podstawowej)

O dzieciństwie, dorastaniu i twórczej drodze Alfonsa Karpińskiego opowiemy wśród jego dzieł, które powstały w różnych okolicznościach. Przybliżymy realia życia na ziemiach polskich u progu odzyskania niepodległości oraz w wolnej Polsce okresu międzywojnia. Poznacie Karpińskiego jako portrecistę, autora martwych natur, rysownika a także dokumentalistę malującego cmentarze wojenne. Lekcję dopełni wirtualna narracja z biogramem artysty, okraszona fragmentami wspomnień związanych z Rozwadowem, Paryżem i Krakowem. Dzięki multimediom stanowiącym część wystawy zaprojektujemy i wyślemy wirtualną pocztówkę z obrazem Karpińskiego i pozdrowieniami z Galerii.

 

Młoda Polska – nowy nurt w sztuce

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej, szkoły średnie)

Przełom wieków, jedna z najbardziej fascynujących epok w naszej kulturze – Młoda Polska. Kolebką i najaktywniejszym  ośrodkiem sztuki był wówczas Kraków. To właśnie tu powstało centrum aktywności intelektualnej i artystycznej. Rysunki i grafiki znakomicie wpisują się w sztukę młodopolskich buduarów. Karpiński był cenionym portrecistą. Przez całe swoje życie malował portrety pięknych dam, aktorek i modelek. Jego twórczość cechuje prostota  i elegancja, ale również niesamowita wytrwałość. Pomimo bardzo wielu nowych stylów, do końca pozostał on wierny klimatowi malarstwa Młodej Polski.

 

Z Rozwadowa, Monachium, Wiednia, Paryża, Krakowa…

światowy malarz kameralny

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej, szkoły średnie)

Na kształtowanie się twórczej osobowości Alfonsa Karpińskiego wpłynął pobyt w małomiasteczkowym Rozwadowie, galicyjsko-mieszczańskim Krakowie, niemiecko zasadniczym Monachium, klasycznie cesarskim Wiedniu czy artystycznie uduchowionym Paryżu. Artysta doświadczył też przemian przełomu wieków oraz upadku i odbudowy w efekcie światowych wojen, kilka razy niejako zaczynając swe życie na nowo. Czerpiąc z egzystencjalnych doświadczeń trwał wierny malarstwu, tworząc swój intymny, kameralny świat portretów, martwych natur i pejzaży, do odwiedzenia którego nas zaprasza…

 

Warsztaty

 

Sztukodziałanie malucha

(przedszkola)

To propozycja dla najmłodszych naszych odbiorców (3-6 lat) pozwalająca na pierwszy kontakt ze sztuką, połączony z twórczymi działaniami wokół malarstwa i rysunku. W ramach warsztatów wspierających rozwój motoryczny i manualny dziecka proponujemy swobodne wykorzystanie, łączenie technik malarskich, rysunkowych, a przede wszystkim rozwijającą  zabawę. Przykładowe warsztaty: kwiaty w wazonie (malowanie na folii), abstrakcja (malowanie wałkami), fragmenty natury (tapowanie, odbijanie), krajobraz ze sztafażem (malowanie i wydrapywanie), miasta i jego tajemnice (rysowanie świecą).

 

SENSOPLASTYKA DLA SMYKA

(przedszkola)

Dla naszych najmłodszych gości przygotowaliśmy specjalną przestrzeń pozwalającą na połączenie zabawy z nauką i eksperymentowaniem. Bawialnia artystyczna stwarza możliwości przeprowadzenia zajęć z pogranicza sensoplastyki i zajęć sensorycznych, rozwijających kreatywność, twórcze myślenie, wzbogacających słownictwo. Dzięki nim każdy odwiedzający Galerię maluch będzie mógł poczuć się jak prawdziwy artysta. Do wyboru zajęcia rozwijające poszczególne zmysły, jak np. cukierkowa tęcza, malowanie mlekiem, kije deszczowe, pachnąca ciastolina, kompozycje warzywno-owocowe i wiele, wiele innych ciekawych aktywności.

 

Autoportret

(klasy I-III szkoły podstawowej)

Malowanie autoportretu ma niemal tak długą tradycję, jak sam akt tworzenia. Artyści w ten sposób doskonalili swój warsztat, studiowali postać ludzką, utrwalając jednocześnie swój wizerunek dla przyszłych pokoleń. Wielu z nich malowało je niemal przez całe swoje życie, ukazując nierzadko siebie w swojej pracowni, podczas pracy, z atrybutami sztuki czy też w gronie rodziny. Podczas zajęć poznamy na wybranych przykładach różne rodzaje autoportretów malarskich, natomiast w części artystycznej stworzymy swój autoportret, mając do dyspozycji lustro oraz wybrany rekwizyt.

 

Stwórz własny obraz

(przedszkola, klasy I-VIII szkoły podstawowej)

To propozycja zajęć teoretycznych połączonych z eksperymentowaniem i zabawą na stanowiskach multimedialnych. Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą kompletną wiedzę na temat powstawania dzieła malarskiego oraz rysunkowego, od strony warsztatowej oraz koncepcji malarskiej. Zobaczą, jak przygotowuje się podobrazie, poznają rożne techniki, rodzaje farb i narzędzi do rysowania. Dowiedzą się, czym jest kompozycja i jakie są jej rodzaje. Porozmawiamy o kolorach i świetle w obrazie oraz tematach podejmowanych przez artystów. Będziemy uczyć się poprzez działanie, krótkie ćwiczenia i zabawę, aby w przyszłości wykorzystać zdobytą wiedzę do stworzenia własnych malarskich prac.

 

Mistrz martwych natur

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej)

Temat martwych natur, bardzo chętnie podejmowany przez Alfonsa Karpińskiego, zyskał na jego płótnach wyjątkowe piękno. Artysta malował głównie martwe natury z kwiatami, dopełnione widokami wnętrz salonów, portretami, pejzażami czy też wizerunkami zwierząt. Podczas warsztatów dowiemy się, czym jest martwa natura jako temat malarski oraz w jaki sposób podejmowany był przez artystów na przestrzeni wieków. Naszą opowieść zobrazujemy wybranymi przykładami ze sztuki. Poznając zagadnienie w praktyce, malując własny obraz zdobędziemy również  podstawową wiedzę nt. kompozycji, perspektywy, barw.

 

Plaża w Lido

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej, szkoły średnie)

Kolor, światło, faktura, plama – to hasła, które weźmiemy pod lupę analizując tytułowy obraz „Plaża w Lido” przed rozpoczęciem pracy malarskiej. Praca powstała podczas podróży Karpińskiego do Włoch. My, w ślad za artystą, dzięki naszej wyobraźni udamy się w podróż do wybranego zakątka na świecie i stworzymy pełną słońca i pastelowych kolorów pracę malarską. Fakturę w naszej pracy oraz jasne pastelowe barwy uzyskamy dodając do farb pasty do zębów.

 

PORTRETY OPOWIEŚCIĄ O PRZESZŁOŚCI

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej, szkoły średnie)

Postaci spoglądające z portretów Karpińskiego, piękne zamyślone damy, dzieci, poważni mężczyźni, mieszczanie podczas swoich codziennych obowiązków, dają nam namiastkę tego, jak wyglądały czasy i ludzie, w których tworzył artysta. Podczas zajęć uczestnicy opowiedzą o własnych czasach tworząc portrety swoich kolegów i koleżanek. Zmierzymy się z trudną sztuką portretu, pozowania, a co najważniejsze zdobędziemy podstawową wiedzę na temat portretowania. Praca artystyczna poprzedzona zostanie wstępem teoretycznym nt. portretu w sztuce.

 

Żółte róże

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej, szkoły średnie)

Kwiaty, w tym tytułowe żółte róże, to jeden z głównych motywów podejmowanych przez Alfonsa Karpińskiego. Był nimi zafascynowany, pokazywał je w różnych fazach rozwoju tworząc pokaźny zbiór prac. Na jego płótnach oprócz róż pojawiały się również  astry, nagietki, cynie, mimozy, azalie, rododendrony. Spotkanie ze sztuką Karpińskiego będzie w tym wypadku również okazją, aby bliżej poznać naszą florę, polskie kwiaty, jak również wybranych artystów, którzy czerpali inspirację z przyrody wykorzystując motywy kwiatowe w swojej sztuce. Podczas zajęć poznamy różne gatunki kwiatów, dowiemy się, jak pachną, kiedy najlepiej je zbierać i gdzie. W części artystycznej wykonamy jedną z dwóch propozycji: zielnik, lub pracę malarską (kwiaty w wazonie).

 

Zapach kwiatów

(przedszkola, klasy I-VIII szkoły podstawowej, szkoły średnie)

Oryginalna, własnoręcznie wykonana, a przy tym pachnąca kwiatami pocztówka, kartka będzie zapewne miłą pamiątką po wizycie w Galerii Alfonsa Karpińskiego. Wśród proponowanych technik (dostosowanych do wieku uczestników), którymi wykonamy pracę nie zabraknie wyklejanki i quillingu.

 

INFORMACJA DLA DYREKTORÓW SZKÓŁ

Zachęcamy szkoły do podjęcia całorocznej współpracy, w ramach której uczniowie będą mogli skorzystać z pakietu zajęć plastycznych, wycieczek i lekcji muzealnych, organizowanych z okazji otwarcia nowej galerii malarstwa w naszym mieście. Więcej informacji pod nr tel. 797 120 224.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować pod nr tel.: 797 120 229 oraz 797 120 224
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

MIEJSCE

Galeria Alfonsa Karpińskiego (budynek po dawnym sądzie), ul. Rozwadowska 12

 

CENY

 • Lekcja – 6 zł
 • Warsztaty – 4–7 zł (w zależności od użytych materiałów)
 • Przedszkola: lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł
 • Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

 

Oferta realizuje wymagania programowe przedmiotów:

Przedszkola: I.7; III.4; III.8; III.9; IV.8; IV.9.

Szkoła Podstawowa klasy I-III: IV.1; IV.11; edukacja polonistyczna: 1.1; 1.2; 1.5; 2.2; 2.4; 2.7; edukacja plastyczna: 1.1; 2.1; 2.2; 2.3; 3.1; 3.2; 3.3.

Szkoła Podstawowa klasy IV-VIII: język polski: I.3; I.7; klasy IV-VI: III.1.1; klasy VII-VIII: I.2.3; IV.3;plastyka: I.1; I.2; I.3; I.5; I.6; II.1; II.6; III.4.

Liceum / technikum: historia sztuki: I.1 f, g; I.2; I.5; II.1; II.5, II.13 c, II.14, II.15; III.1; III.2; III.4; IV.2; IV.4 a, b; IV.7; V 3; plastyka: I.1; I.5; I.6; III.1; język polski: (wymagania ogólne) IV.1, IV.5.

 

OFERTA DLA KLAS INTEGRACYJNYCH

 

Lekcje

Alfons Karpiński – artysta niezwykły

Obrazy Karpińskiego odznaczały się subtelnością i wyrafinowaną prostotą. Z pasją tworzył on martwe natury, które wisiały na ścianach niejednego krakowskiego domu, a wiele eleganckich dam posiadało portrety namalowane przez tego znakomitego artystę. Podczas lekcji oprowadzimy po wystawie i w przystępny dla uczniów sposób zaprezentujemy życie i twórczość urodzonego w Rozwadowie malarza. Za pomocą słów postaramy się oddać niezwykły, salonowy klimat jego prac i opowiemy o podejmowanych przez niego tematach i preferowanej kolorystyce.

 

Warsztaty

Porcelanowe filiżanki, zegary i rzeźby…

Alfons Karpiński malował wyjątkowe martwe natury. Na swych obrazach prezentował rozmaite kwiaty, piękne wazony, zegary, porcelanowe filiżanki i rzeźby. Prace te cieszyły się dużym powodzeniem wśród ówczesnych koneserów sztuki. Na warsztatach wykleimy plasteliną naniesione wcześniej na kartkę papieru wzory martwych natur.

Martwa natura jak na obrazach Karpińskiego!

Karpiński znany był ze swej fascynacji kwiatami. Jego wrodzona wrażliwość pozwalała mu doceniać ich delikatność i piękno. Malował między innymi nagietki, maki, anemony, forsycje oraz róże, a szczególnie jego ulubione – żółte. Podczas spotkania uczniowie stworzą własną martwą naturę. Otrzymają wycięte z papieru kolorowego kwiaty, wazony, figurki itp., z których wykleją własną kompozycję.

 

Program realizuje założenia podstawy programowej kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych:

 • Wymagania ogólne: 4.; 6.; 7.
 • Wymagania szczegółowe: I (1.1; 1.8); II (1.1.I; 2.1.F; 2.1.G; 3.3; 3.5; 3.9; 4.2; 4.3; 4.4; 4.8; 6.2; 6.4; 7.2; 10.4; 10.5; 11.2; 11.4; 13.1; 13.2; 13.3; 13.4); III (2.3; 2.5; 2.6; 2.9).

 

GALERIA DOSTĘPNA

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych:

 • na parkingu wydzielone i oznakowane jedno miejsce dla samochodów osób niepełnosprawnych;
 • winda;
 • brak progów na ekspozycji stałej i w pracowni artystycznej;
 • toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych;
 • z myślą o osobach niewidomych zastosowano technologię sound-shower oraz słuchawkowe odtwarzacze audio z wirtualną narracją, przybliżającą biogram, twórczość i wspomnienia Alfonsa Karpińskiego;
 • grupy zorganizowane ze szkół specjalnych, ośrodków szkolno-wychowawczych, świetlic środowiskowych, warsztatów terapii zajęciowej itp. zachęcamy do skorzystania z oferty dla szkół, dostosowanych do poszczególnych etapów edukacji szkolnej oraz stopnia i rodzaju niepełnosprawności podopiecznych.

 

 

SZKOŁA MALARSTWA I RYSUNKU

W ramach działania Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego uruchomiona została Szkoła Malarstwa i Rysunku. To pierwsza w regionie pracownia artystyczna, która w kompleksowym wymiarze uczy sztuk plastycznych. Zajęcia skierowane są do odbiorców we wszystkich grupach wiekowych i o różnym stopniu zaawansowania – zarówno młodych adeptów sztuki chcących przygotować się do egzaminu na uczelnie artystyczne, jak też do hobbystów i pasjonatów, którzy w ten sposób będą rozwijali swoje zainteresowania. Znajdzie się tu miejsce dla dzieci w różnym wieku, a także miłośników rękodzieła artystycznego.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.muzeum.stalowawola.pl/pracownia

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj