
12 maja 2025 roku w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli wręczone zostały Nagrody Miasta Stalowej Woli Gałązka Sosny za działalność kulturalną w 2024 roku. Statuetkę z rąk prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego otrzymał muzealny zespół: Beata Trybuła, Krzysztof Adamek oraz współpracujący z Muzeum Karol Karbarz. Zostali uhonorowani w kategorii literatura za publikację pt. „W cieniu nazistowskiej flagi. Stalowa Wola, Rozwadów, Charzewice i Pławo na fotografiach i w dokumentach z czasów II wojny światowej”.
Do nagrody Gałązka Sosny nominowane zostały również nasze koleżanki Wioletta Nawrocka i Joanna Wójcik w kategorii wydarzenie kulturalne roku za przygotowanie wystawy ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli pt. „Blask art déco”.
Gratulujemy i dziękujemy za Waszą pracę:)
Nagrodzona publikacja to niezwykła książka, niewątpliwa gratka dla pasjonatów lokalnej historii. Ten album wydany przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, zawierający setki niepublikowanych dotąd fotografii i dokumentów z czasów niemieckiej okupacji, jest efektem współpracy Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli z kolekcjonerem i pasjonatem historii Karolem Karbarzem. Publikacja powstała dzięki finansowemu wsparciu Miasta Stalowej Woli. Znajdziemy w niej ponad 400 archiwalnych zdjęć i dokumentów, z czego zdecydowana większość nie była dotąd publikowana. Autorzy przyjęli szeroką perspektywę – album zawiera ogrom cennego materiału dla badaczy historii regionu i naszego miasta, ale także dla mieszkańców zainteresowanych dziejami Stalowej Woli. Zamieszczone zdjęcia i dokumenty opatrzono komentarzami, które wprowadzają czytelnika w kontekst II wojny światowej. Zdjęcia i dokumenty o różnym charakterze, między innymi kenkarty, afisze, legitymacje, pisma urzędowe, a nawet odręczne notatki, ułożono tematycznie. Zapisane zostało na nich zwyczajne, codzienne życie, praca mieszkańców Charzewic, Pława, Rozwadowa i Stalowej Woli. Do takiego życia wdarli się niemieccy żołnierze i zawłaszczając niemal wszystko, wpłynęli na obraz ulic, szkół, zakładów pracy. Przedstawiony tu bogaty zbiór opowiada historię II wojny światowej od jej wybuchu po ekshumację tych, którzy zginęli z rąk okupanta. Fotografie przedstawiają miejsca dobrze nam znane, które od tamtych czasów znacząco się nie zmieniły. Książka staje się więc swoistym wehikułem czasu.
Zamieszczone w albumie materiały pochodzą z kolekcji Karola Karbarza oraz ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a ich uzupełnieniem są fotografie udostępnione przez instytucje i osoby prywatne. Promocja albumu i spotkanie z jego autorami odbyły się w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego 26 stycznia 2025 roku.