Z pracowni. W 150. rocznicę urodzin Alfonsa Karpińskiego

Oferta edukacyjna do wystawy

Z pracowni. W 150. rocznicę urodzin Alfonsa Karpińskiego

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Alfonsa Karpińskiego. Artysta współtworzący fenomen Młodej Polski dał się poznać jako znakomity portrecista, malarz scen rodzajowych oraz martwych natur. Każde z artystycznych oblicz urodzonego w Rozwadowie malarza zaprezentujemy podczas wystawy czasowej Z pracowni. W 150. rocznicę urodzi Alfonsa Karpińskiego. Na wystawie oscylującej wokół trzech istotnych dla twórczości Alfonsa Karpińskiego wątków zaprezentujemy m.in. Autoportret w pracowni. Towarzyszyć mu będą kompozycje z kotami, namalowane przez artystów takich jak Tadeusz Makowski, Wojciech Weiss czy Kaja Mucha. Wśród obrazów pojawią się też te, na których zostały przedstawione wnętrza salonów, pracowni malarskich oraz martwa natura. Ostatni punkt stanowić będzie Paryż – miasto szczególnie inspirujące Karpińskiego.

Cena wszystkich lekcji: 10 zł

 

 

Przedszkola

 

Lekcja

Podróż do Paryża

Karpiński był miłośnikiem kotów. Jego zwierzęcy przyjaciel miał na imię Fifi. O dzieciństwie malarza opowie najmłodszym uczestnikom lekcji kot-pacynka wcielający się w rolę pupila artysty. Podczas wspólnych spotkań dowiecie się między innymi, po kim Karpiński mógł odziedziczyć talent, gdzie jako dziecko lubił spędzać czas. Wspólnie udamy się także w podróż do Paryża i odpowiemy na pytanie, dlaczego stolica Francji zajęła wyjątkowe miejsce w sercu malarza. Podczas wyprawy dzieci poznają barwy oraz ich układ na fladze Francji, paryskie zabytki, upodobania kulinarne, a także ulubione bajki Francuzów.

Warsztat

Obraz stworzony węglem i plasteliną

Uczestnicy warsztatów wcielą się w artystów. Kartki pomalują węglem, a następnie używając plasteliny ściągną jego nadmiar. Dzięki temu powstaną ciekawe i bardzo oryginalne obrazy. Dzieci wykonają także stemple z plasteliny, które odbiją na kartce pokrytej węglem.

Cena warsztatu: 7 zł

Podstawa programowa:

6), 9), II.9.), 10.), III. 4.), 8.), 9.), IV. 1.), 2.), 3.), 8.)

 

 

Klasy 1-3

 

Lekcja

Koty w sztuce

Koty od wieków fascynują ludzi swoją gracją, tajemniczością i indywidualizmem. Od dawna też pełnią ważną rolę w sztuce. Często jako ukochane pupile artystów towarzyszą im podczas pracy twórczej. Możemy je spotkać zarówno w malarstwie, rzeźbie, jak i literaturze.

Alfons Karpiński był również miłośnikiem kotów. Były w jego pracowni i pojawiały się na obrazach. Podczas lekcji na ekspozycji, porozmawiamy o symbolice kotów, poznamy sylwetki malarzy, którzy malowali koty. Ponadto dowiemy się od kiedy koty biorą swój czynny udział w sztuce, jakie niegdyś było ich wyobrażenie i czy zawsze były przedstawiane przez mistrzów w sposób realistyczny.

Warsztat

Koci świat

Zainspirowani twórczością artystów, którzy z najwyższą troską i czułością przedstawiali w swoich pracach koty, stworzymy unikatowe prace przedstawiające oczywiście wizerunek kota. Będą nam potrzebne: papierowa tacka, nożyczki, klej oraz farby.

Cena warsztatu: 10 zł osoba

Podstawa programowa:

1), 2), 4), 7), 10), 3)a), II.3, II.7, III.1., IV.1, III.1.1), V.3.1, V.3.2), V.3

 

 

Klasy IV- VIII

 

Lekcja

Alfons Karpiński – malarz i patriota

Uczniowie zgłębią wybrane wątki twórczości rozwadowskiego artysty osadzone w realiach życia, na tle wydarzeń i trendów epoki. Poznają miejsca w Polsce i za granicą, w których mieszkał i kształcił się A. Karpiński. Podczas lekcji omówiona zostanie rola Paryża na artystycznej mapie świata i w życiu malarza, a także patriotyczny kontekst dorobku artysty. Przybliżymy także motywy malarskie często przez Karpińskiego wybierane.

Warsztat

Moja poduszka-kot

Czy masz już własnoręcznie wykonaną poduszkę? Jeżeli nie, to zapraszamy na warsztat artystyczny, na którym samodzielnie zrobisz poduszkę w kształcie głowy kota. Materiałem podstawowym będzie miękki filc oraz wypełnienie z watoliny. Młodsi uczestnicy do łączenia elementów użyją kleju, starsi będą je zszywać. Każdy kot otrzyma indywidualne cechy dzięki oryginalnym dekoracjom. Gotowa maskotka może stać się przytulanką, prezentem dla kogoś bliskiego lub zabawką pupila.

Cena: 20 zł

Szydełkowa róża z włóczki

Uczniowie mają możliwość wykonać prostą różę z włóczki przy użyciu szydełka. Postępując według instrukcji edukatora, wykonają najpierw oczka łańcuszka, następnie półsłupki i słupki. Gotową taśmę płatków formują w różę i utrwalają jej kształt zszywając za pomocą igły i nitki. Różę można wykorzystać jako broszkę, brelok lub tekstylną ozdobę.

Cena: 15 zł

Podstawa programowa:

klasa IV-VI

I.2. 1-12; 2.3.1-7; III 1,1-6; IV 6, 8;

klasa VII-VIII

I, 2, 6-7; III, 1, 1-8; IV, 1-7.

 

 

Szkoły ponadpodstawowe, dorośli

 

Lekcja

Jak dym – malarskie inspiracje Alfonsa Karpińskiego

Na lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzą się, co inspirowało Alfonsa Karpińskiego, jakie miejsca, ludzie i techniki wpłynęły na jego malarstwo. Lekcja obejmie krótki wykład lub prezentację multimedialną o życiu i twórczości artysty, omówienie stylów i kierunków w malarstwie Młodej Polski, omówienie techniki sfumato oraz prezentację dzieł malarskich, w których zastosowano tę technikę.

Warsztat

Natura – nie taka martwa Alfonsa Karpińskiego

Wyjątkowe warsztaty malarskie poświęcone twórczości jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski. Uczestnicy zgłębią technikę sfumato i stworzą własne kompozycje martwej natury inspirowane stylem artysty. Warsztaty będą okazją do refleksji nad subtelnością światła i miękkim przenikaniem się barw, które charakteryzują dzieła Karpińskiego.

Cena: 20 zł

Podstawa programowa:

I.1.e-g; I.2-10; II.1-5; II.8-9; II.13.c; III.1-6; IV.2-4.a; IV.6-8; V.1; V.

Warsztat

Obrazy słońcem malowane

Tematem proponowanych zajęć jest jedna z najstarszych technik fotograficznych zwana cyjanotypią. Metoda ta nie zmieniła się od 1842 r., kiedy to została wynaleziona przez Sir Johna Herschela. Polega ona na tworzeniu monochromatycznych odbitek w charakterystycznym niebieskim kolorze, zwanym również błękitem pruskim, wykorzystując światłoczułość soli żelaza. Proces ten, znany również jako „druk słońcem” lub „malowanie słońcem”, jest prosty i nie wymaga ciemni, gdyż wystarczy światło słoneczne lub lampa UV.

Cena: 15 zł